• الهه رضائیان/


  ادامه دارد....

  در زندگی هر فردی گاهی شرایطی پیش می‌آید كه حس می‌كند مشكل‌ها به او تحمیل شده و خودش در به وجود آوردن آنها نقشی نداشته است. انگار دست و پایش را گرفته‌اند و در میان كوهی از مشكل‌ها، تنها رهایش كرد‌ه‌اند. آنها دو راه پیش روی دارند؛ یا باید دست روی زانوهایشان بگذارند و برای جنگیدن با زندگی، از جا برخیزند و در مقابل مشكل‌ها كوتاه نیایند یا دست روی دست بگذارند و اجازه بدهند این مشكلات هستی آنها را نابود كند. به نظر می‌رسد انتخاب عاقلانه راه اول باشد. زندگی در جریان است و همه ما چه بخواهیم و چه نخواهیم، مجبوریم از دوره‌های بحرانی و سراشیبی‌های زندگی گذر كنیم. اگر به این بیندیشیم كه چه كسی مقصر پدید آوردن این شرایط بوده یا چرا چرا كنان در جا بزنیم نه تنها سودی نخواهیم برد بلكه دچار روزمرگی و یأس می‌شویم. باید سر بالایی‌های سخت را بالا برویم تا از حس رهایی و آرامش پس از حل مشكل‌هایمان، وقتی همه‌چیز به روال عادی برمی‌گردد، لذت ببریم. داستان این هفته ما به زندگی خانمی می‌پردازد كه به گمان خودش مسبب مشكل‌های او، پدر و مادرش هستند. خانم «ز. ش» معتقد است اگر در كودكی والدینش او را برای تشخیص و درمان بیش فعالی/كاهش توجه (ADHD) می‌بردند حالا در این نقطه نبود. البته این خانم به جای مواجه شدن با زندگی واقعی و تلاش برای رفع مشكلاتش دست روی دست گذاشته و نظاره‌گر ویرانی خود شده است. او به جای انتخاب راهی درست در جاده زندگی به بن‌بست طلاق رسیده است و در حال گذراندن مراحل قانونی مربوط به طلاق است. «سلامت» با ایشان و همسرشان به مطب یکی از روان‌پزشكان رفته و گفتگوی آنها را شنیده و نقل کرده است. این گفتگو را بخوانید تا برای شنیدن راهنمایی‌های دکتر میترا حکیم شوشتری و دکتر بدری‌سادات بهرامی درباره «داستان زندگی» این هفته، آماده شوید:

  - دكتر: جلسه قبل كه با شما صحبت كردم، متوجه شدم که اضطراب دارید. این مشكل اضطراب‌تان احتمالا به دلیل درگیری‌های متعدد شما و همسرتان است. فضای خانه شما پر از تنش و ناامنی است و برای رشد دخترتان اصلا مناسب نیست. باید ریشه اختلافات خودتان را زودتر پیدا و سعی كنید از درگیری‌های كلامی و زد و خورد با یكدیگر بپرهیزید.

  - مرد: ریشه اختلافات و مسبب همه بدبختی‌هایمان این خانم ‍‍‍‍‍[با اشاره به همسرش] است. از اول ازدواج با همه اخلاق‌های زشتی كه داشت كنار‌ آمدم. گفتم بچه‌دار شود مسوولیت‌پذیر می‌شود. اما مادر هم شد و آدم نشد! آرزو به دلم ماند یك بار غذایش را سرموقع حاضر كند و ما مجبور نشویم از خیر غذا خوردن بگذریم. آرزو به دلم ماند یكبار صبح زود بیدار شود و بچه را برای مدرسه رفتن حاضر كند و صبحانه‌اش را بدهد. معلوم است وقتی تا نصف شب بیدار می‌ماند و بی‌خوابی به سرش می‌زند، وقتی ساعت خواب و خوراكش با همه آدم‌ها فرق دارد، نمی‌تواند زودتر از 10 صبح بیدار شود. دیگر چه بگویم؛ از كجا بگویم. این خانم، آنقدر شلخته است كه هیچ‌چیز در خانه‌مان جای مشخصی ندارد. حتی چیزهای باارزش مانند طلا و جواهراتش را اغلب زیردست و پا رها می‌كند و گم‌وگور می‌شود. به هیچ چیزی اهمیت نمی‌دهد. من بیچاره چه توقعی از بچه‌ام داشته باشم. از این الگوی شلخته و بی‌نظم چه می‌تواند بیاموزد؟! ماشاءا... همه‌چیز تكمیل است. كافی‌ است به خاطر این رفتارهای زشتش به او تذكر بدهم. اگر یكی بگویم دو تا می‌شنوم. عاقبت اینها، دعوا كردن و بعد هم درگیری فیزیكی است؛ قصه تكراری زندگی ما؛ داستانی كه با آمدن بچه هم درست نشد كه نشد. نزدیك 10 سال است كه زندگی‌ام را با او شروع كرد‌ه‌ام اما دیگر خسته شد‌ه‌ام. دفعه قبل هم گفتم یا باید خودش را درست كند یا طلاق.

  - زن: نه اصلا این‌طور نیست كه او می‌گوید، دكتر! نیازی هم نیست این همه تهدید كند. طلاق خیلی بهتر از این زندگی است. من مریض نیستم. اگر منتظری بروم روان‌پزشك و دارو بخورم تا بتوانی به من مارك روانی‌ بچسبانی خیلی خوش‌‌خیالی. من آماده طلاقم.

  - دكتر: پس دخترتان؟! او كلاس دوم ابتدایی است. به هر دوی شما نیاز دارد. به پدر و مادری كه از نظر جسمی و روانی سالم باشند. در حق او ظلم نكنید. با طلاق، وضعیت او را از اینكه هست بدتر می‌كنید. طبق نظر مربیان مدرسه و بررسی‌هایی كه انجام داده‌ام دختر شما نیاز دارد مشكلش را در آرامش حل كند. باید همین حالا مشكل بیماری كم‌توجهی یا ADHDاش درمان شود چون خودبه‌خود خوب نمی‌شود و این مساله در بزرگسالی هم برایش مساله‌ساز خواهد شد.

  نظر روان‌‌پزشك

  دكتر میترا حكیم‌ شوشتری /فوق تخصص روان‌پزشكی كودك و نوجوان و عضو هیات علمی دانشگاه

  بیش‌فعالی درمان‌نشده، دردساز خواهد شد

  دو سوم بچه‌هایی كه مشكل بیش‌فعالی دارند و درمان نمی‌شوند در بزرگسالی هم با آن درگیر خواهند بود. تحقیق‌ها نشان می‌دهد از هر 3 كودك فقط یك كودك شانس بهبودی دارد، 2 كودك دیگر، تبدیل می‌شوند به بزرگسالانی كه تظاهرات بیماری‌شان به این صورت است كه این خانم‌ها یا آقایان مدام از این شاخه به آن شاخه می‌پرند. همه كارها را نیمه‌كاره رها می‌كنند، وقت و گذر زمان را احساس نمی‌كنند و تنظیم برنامه ندارند. كم‌ تمركزند.در دوست‌یابی و مهارت‌های اجتماعی ضعیف هستند. این افراد مستعد اضطراب و افسردگی‌اند. در واقع این حالت‌ها را در كودكی هم به نوعی داشته‌اند. اگر زهرا كوچولو در آن‌روزها نمی‌توانسته درس و مشقش را به موقع انجام دهد، حالا هم زهرا خانم نمی‌تواند غذا را به موقع آماده یا خانه را به موقع مرتب كند. فقط نوع تكلیف او تغییر كرده است. بعضی از این بچه‌ها كه درمان نمی‌شوند در بزرگسالی دمدمی مزاج تحریك‌پذیر، پرخاشگر و موذی می‌شوند. امروزه نمونه‌های فراوانی از آنها را می‌بینید كه بی‌دلیل عصبی می‌شوند ولی اطرافیان آنها گمان می‌كنند این خصوصیت شخصیتی آنهاست. در حالی كه این افراد مبتلا به ADHD هستند و به درمان نیاز دارند. این علامت‌های آنها با تظاهری متفاوت در كودكی‌شان بوده و درمان نشده و لازم است هم‌اكنون درمان شود تا از زندگی طبیعی لذت ببرند.

  و اما در مورد داستان این خانواده می‌خواهم با طرح یك پرسش شروع كنم: آیا می‌دانید این كلاف در هم پیچیده زندگی‌شان چرا به این مرحله رسید و گره‌های كور آن به راحتی قابل ‌باز شدن نیست؟

  چون این زوج اشتباهات پی‌درپی زیادی داشته‌اند؛ اول اینكه قبل از ازدواج سلامت روانی یكدیگر را مورد ارزیابی قرار نداده‌اند تا مشاور یا كارشناس متوجه وجود علایم ADHD بزرگسالی زهرا خانم شود و با درمان به موقع از بروز اختلافات پیشگیری كند. اشتباه دوم اینكه زهرا خانم و همسرشان هرگز دنبال راه‌حلی برای اختلافات كوچك خود نبوده‌اند. آنها بی‌توجه به رفتارهای متفاوت و ناشی از بیماری‌ زهرا خانم، دلخوری‌های كوچكشان را روی هم تلنبار كردند و این رفتارها را به پای لجبازی یا خصوصیت‌های شخصیتی طرفین گذاشتند. از همه بدتر اینكه وقتی با كوه درگیری‌ها مواجه شدند و به نقطه‌ای رسیده بودند كه رابطه عاطفی‌شان گسسته شده بود، به توصیه افراد ناآگاه تصمیم گرفتند بچه‌دار شوند تا بلكه بچه‌ای آنها را به هم وصل كند (اشتباه بزرگ دیگر و باور غلط رایج). بعد از آمدن بچه با اینكه همچنان مشكل‌ها و درگیری‌ها ادامه داشت و همسر زهرا خانم می‌دید هیچ تغییری در رفتار او به عنوان مادر به وجود نیامده باز هم برای حل اختلافات اقدامی نكردند و به خاطر بچه كنار هم زندگی كردند. غافل از اینكه دختر آنها بیش‌فعالی مادر را به ارث برده و با داشتن الگویی چون او این خصوصیت نهفته‌اش بارز خواهد شد. چه خوب كه مربیان مدرسه این دختر كوچولو مشكوك به وجود اختلالی در رفتارها و عملكرد او شده‌ و از والدینش خواسته بودند او را به روان‌پزشك ارجاع دهند. باید گفت ای كاش والدین زهرا هم به جای سهل‌انگاری و بی‌توجهی به رفتارهای نامتعارف دخترشان او را بررسی می‌كردند و با درمان مشكل، زندگی متفاوت و خوبی برایش رقم می‌زدند. «زهرا ش» می‌توانست درمان شود، درسش را ادامه بدهد، یك ازدواج مناسب و رفتار صحیحی با همسرش داشته باشد و از زندگی خود لذت ببرد. بیش‌فعالی (ADHD) یا همان اختلال كاهش توجه او نه تنها دوران كودكی، بلكه به دلیل عدم درمان، دوران بزرگسالی و همه زندگی او را خراب كرد. علاوه بر سهل‌انگاری والدین او در كودكی، متاسفانه خودش هم هرگز به فكر كمك كردن به خود و تغییر شرایط نامطلوب زندگی مشتركش نبوده و نیست و برای تصمیم طلاق همچنان مصمم است.

  مطلب بسیار مهم دیگری كه جا دارد همین‌جا مورد توجه قرار گیرد، فرار از قبول واقعیت و گریختن از انگ بیماری است. در اكثر تعارضات و كشمكش‌های خانوادگی، دوطرف دعوا سعی می‌كنند به هیچ‌وجه این موضوع را قبول نكنند كه رفتارهایشان می‌تواند ناشی از بیماری آنها باشد زیرا با پذیرفتن این مساله گویا خود را مورد تمسخر او قرار می‌دهند. به همین دلیل وقتی با زهرا خانم صحبت كردند و او را از بیمار بودنشان (ADHD بزرگسالی) مطلع ساختند به هیچ‌وجه حاضر نشده بود پروسه درمانی را شروع كند و در واقع بپذیرد كه بیمار است.

  با یك نگاه گذرا به گذشته این خانم می‌بینیم كه علامت‌های بیماری بیش‌فعالی به شدت به او آسیب رسانده اما در هیچ مرحله‌ای نه تنها خودش، بلكه دیگران نیز به قصد كمك در جست‌وجوی راه‌حل برای او نبوده‌اند. شاید حالا جای خرده‌گرفتن به والدین او نباشد اما لازم است بگوییم وقتی او هم‌اكنون در جایگاه مادر و خانم بالغی قرار گرفته، صددرصد باید به خاطر خودش و فرزندی كه دارد از او الگو می‌گیرد مدت‌ها قبل خود را اصلاح می‌كرد. باز هم باید به خانم‌ها و آقایانی كه طلاق را ختم همه مشكل‌ها می‌دانند بگوییم شما هرگز فردای طلاق را ندیده‌اید و این راه را طی نكرده‌اید.

  اگر می‌‌دانستید هیچ‌‌كس شما را حمایت نخواهد كرد و حتی از سوی دوستان و نزدیكان رفتارهای متفاوتی خواهید دید، هرگز چنین تصمیم عجولانه‌ای نمی‌گرفتید. این سماجت زهرا خانم مبنی بر عدم پذیرش درمان و اینكه به جای طی پروسه درمانی، مراحل طلاق را می‌گذراند متاسفانه عاقبت خوشی را برای دخترش رقم نمی‌زند. زهرا خانم! شما می‌توانستید درمان را به صورت مخفیانه از دیگران شروع كنید و رفتارتان را چنان اصلاح كنید كه همسر و فرزندتان از بودن با شما لذت ببرند و زندگی خوشی كنار هم داشته باشید. در زوج درمانی وقتی تصمیم گرفته می‌شود درمان دارویی برای یكی از طرفین شروع شود پزشك صلاح می‌داند كه همسر او نداند زیرا در صورت مطلع شدن امكان دارد بدرفتاری‌ها تشدید شود و هر مشكلی را به همسر تحت‌درمانش نسبت دهد.

  ما نیز چند بار تلاش كردیم با خانم «ش»صحبت كنیم تا قانع شود كه باید درمان را شروع كند اما زهرا خانم همچنان پافشاری می‌كرد كه من مشكلی ندارم و همسر و فرزندم باید با من هماهنگ شوند. او مدام دلیل‌تراشی (این مكانیسم غلط و بیمارگونه‌ای است) می‌كرد و برای كارهایش توجیه می‌ساخت. وقتی شما از نظر روانی سالم باشید، می‌پذیرید كه قادرید به خودتان كمك كنید و شرایط را بهتر از قبل بسازید یا از كسی كمك بگیرید. اگر خانم زهرا «ش» درمان را می‌پذیرفت و به تغییر رفتارهای غلط خود كمك می‌كرد خودش عامل فروپاشی زندگی‌اش نمی‌شد و با طلاق ـ به این پدیده شوم ـ آینده خود و دختر و همسرش را چنین رقم نمی‌زد. ما هر چه با او صحبت كردیم بر این باور بود كه اتفاق خاصی نخواهد افتاد و اگر همسرش او را طلاق بدهد خیلی بهتر و راحت‌تر از قبل زندگی می‌كند. او گمان می‌كرد اتفاقا طلاق برایش بهتر هم خواهد شد. هنوز هم امیدوارم در همین مرحله و یا حتی پس از طلاق متوجه اشتباهتان شوید و با شروع درمان، زندگی تازه‌ایی را در كنار همسر و فرزندتان از ر بگیرید.

  نظر روان‌‌شناس

  دکتر بدری‌السادات بهرامی/ مشاور خانواده

  قبح طلاق را نشکنید

  تا حالا چندین شماره از «سلامت» را به بحث طلاق اختصاص داده‌ایم و با هم راجع به آن صحبت کردیم. راجع به موضوعی که هرگز نباید اجازه دهیم قبح و زشتی آن در نظر ما کم شود. موضوعی که مانند یک تصادف، مانند یک زلزله ناگهانی رخ می‌دهد و قربانی می‌گیرد. طلاق؛ این بلای خانمانسوز؛ که متاسفانه شاهدیم در نظر جوانان ما و یا بدتر از آن در بین خانواده‌هایی که 10 یا 20 سال است با هم زندگی می‌کنند به عنوان یک راه‌حل خوب و منطقی برای پایان دادن به مشکلات و نابه‌سامانی‌ها در نظر گرفته می‌شود. من بارها هشدار داده‌ام و بار دیگر هم می‌گویم که خودمان را گول نزنیم، این حادثه و تصادف، علاوه بر خود ما به بچه‌هایمان بسیار آسیب جدی می‌زند. آنها چه در نوزادی باشند و چه هم سن و سال من و شما در هر صورت آسیب خواهند دید. بچه‌ها نمی‌فهمند طلاق چیست و متوجه نیستند که این مساله ربطی به آنها و دنیای کوچک‌شان ندارد. بچه‌های 3 تا 6 ساله در اثر طلاق والدین احساس گناه می‌کنند. فکر می‌کنند حتما چون پسر یا دختر خوبی نبوده یا مامان و بابا را اذیت کرده‌اند آنها ترکش کرده‌اند.

  حتی نوزادان با جدایی والدین دچار افسردگی می‌شوند. آنها به راحتی می‌فهمند که یکی از والدین‌ را ندارند. علایمی مانند کم‌تحرکتی، عدم تماس چشمی، بدن و عضلات مانند نداشتن فعالیت‌های طبیعی نوزاد و بی‌سر و صدا بودن او نشانه افسردگی‌ است یا به عنوان نمونه این دختر بچه 8 ساله‌ای که در دوره گذار به سر می‌برد و از سن 6 تا 8 سالگی كه از خانه وارد جامعه کوچک مدرسه می‌شود، با طلاق والدینش بخش عمده‌ای از خود پنداره خود را آسیب می‌زند. او تحت‌تاثیر نگاهی که از همسالان می‌گیرد و رفتاری که از پدر و مادرهای دوستانش می‌بیند سعی می‌کند دیگر هرگز هویت خود را فاش نکند. اضطراب ناشی از این مخفی‌کاری در شکل‌گیری هویت او تاثیر بسیار منفی دارد. به جای مقایسه‌هایی مثل «من نسبت به پریسا باهوش‌ترم»، «من نسبت به آزاده کمتر می‌توانم بدوم» و... فكر می‌كند «من با آنها فرق دارم چون پدر و مادر آنها با هم هستند و من پدر یا مادر ندارم. »

  بچه‌هایی که قربانی طلاق می‌شوند به‌طور معمول به دلیل نداشتن احساس مسوولیت والدین‌شان در درجه اول و طرد شدن از جامعه دوستان و جامعه بزرگ‌ترها، به غلط مقصر یا عیب‌دار تصور می‌شوند. در حالی که این اتهام اصلا به آنها وارد نیست. آنها قربانی‌اند و جامعه و والدین در قبال آنها باید احساس مسوولیت کنند. شما تا متوجه می‌شوی پدر و مادر علی از هم جدا شده‌اند به پسرت اجازه نمی‌دهی با او دوستی کند. حتی خود علی هم در صورت دوستی، سعی می‌کند با تحمل اضطراب زیاد جدایی والدینش را مانند رازی حفظ کند و همه اینها واقعیت تلخی است که والدین با امضا کردن برگه طلاق به فرزندشان هدیه می‌دهند. آنها برای كودك رنج و سختی می‌خرند.

  در روزگاری نه چندان دور وقتی یک خانم به‌عنوان آخرین راه‌حل، طلاق را انتخاب می‌کرد و به‌عنوان نمونه در سن 36 سالگی مطلقه می‌شد می‌توانست انتظار داشته باشد که یک آقای مطلقه 40 تا 42 ساله با او ازدواج کند اما در جامعه امروز ما گویا همه چیز فرق کرده است و شرایط چنان تلخ و تاسف‌بار شده است که انگار نارنجکی را که ضامنش کشیده شده در دست داریم و هر آن به هوا خواهیم رفت و نابود می‌شویم. تاسف ما از دو سوی این داستان است. این واقعیت تلخ را می‌شکافم تا شاید تلنگری باشد و شما را که در شرف طلاق هستید و کارهای مربوط به جدایی را انجام می‌دهید به زندگی برگرداند.

  تلاش زوجین برای حفظ زندگی از امروز تا دیروز به خصوص در خانم‌ها خیلی تفاوت کرده است. جوانان ما امروز در اثر هر اختلافی چه مشکل مالی، چه دخالت دیگران و چه تفاهم نداشتن و اختلاف سلیقه به راحتی نام طلاق را بر زبان می‌آورند و آن را راه‌حل می‌دانند! بیش از 80 درصد طلاق‌ها بدون دلیل درست است. دلیل درست آن مواردی است که واقعا راه‌حلی نداشته باشد. به عنوان نمونه همسر شما نوعی بیمار روانی باشد و هر آن احتمال برود شما یا فرزندتان را ناخواسته بکشد وگرنه برای همه مواردی که در بالا گفتم و بیشتر شما آن را دلیل تصمیم خود به طلاق می‌دانید راه‌حل‌هایی وجود دارد. در گذشته‌ای نزدیک تلاش زوجین برای حفظ زندگی مشترک بیشتر بود، با اینکه وضعیت آنها برای زندگی آینده‌شان پس از طلاق در مقایسه با جوانان امروز بهتر بود اما از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کردند. جوان امروز ما نمی‌داند فردای طلاق گلستان نخواهد شد و خوشبختی و آسایشی که در ذهن دارد منتظر او نیست. متاسفانه معضل و فاجعه تلخی رخ داده است که موجب می‌شود پایان زندگی مشترک و طلاق را برای آن خانم، پایان تاهل و آغاز نگاه‌های معنی‌دار و صرفا آمیخته با سکس قرار دهد. حتما این قصه تلخ را در فیلم «همیشه پای یک زن در میان است» دیده‌اید. من فقط برای شما که به دلایل واهی و قابل‌حل تصمیم به جدایی گرفته‌اید(به خاطر سماجت و لجبازی از پذیرش درمان) این معضل تلخ فردای طلاق را یادآور می‌شوم که امروز با معضلی در جامعه مواجه هستیم که حتما آن را می‌دانید. این معضل یعنی تجرد ناخواسته دخترها تا آنجا جدی است که دولت از سازمان نظام روان‌شناسی، مجلس و موسسات اجتماعی خواسته تا در خصوص آن بیندیشند و راه‌حل بدهند. وارد این بحث نمی‌شوم که چرا به اینجا رسیده‌ایم اما نتیجه این معضل آن است که آقایان 40 تا 45 ساله برای ازدواج خود دخترانی را به عنوان داوطلب ازدواج دارند که تناسب سنی با آنها نداشته و در سن زیر 30 سال هستند و اتفاقا با کمال میل حاضرند در سن 26 سالگی با مرد 40 ساله مجرد یا مطلقه ازدواج کنند. مردها هم به طور قطع تمایلی ندارند با خانم مطلقه هم‌سن آن دختر خانم که تجربه زندگی را قبلا نداشته است، ازدواج کنند و شما در این قصه تلخ قربانی نگاه مردان بوالهوس از نوجوان نابالغ تا پیرمرد می‌شوید که شما را برای ارضای نیاز جنسی خود موظف به انجام وظیفه می‌داند و بس. آیا با این همه باز هم تصمیم به طلاق دارید؟!
  منبع : پایگاه اطلاع رسانی سلامت ایرانیان


 • ترجمه: دکتر بهاره مرتضی‌زاده/شرکت‌های داروسازی برای تبلیغ محصولات خود به ستاره‌سازی روی آورده‌اند

  7/5 میلیارد دلار برای جستجو در اینترنت

  چارلی کیمبال جوانی آمریکایی است که صفحه شخصی او در شبکه اجتماعی «تویتر» روزانه حداقل 1300 بیننده دارد...

   چارلی قهرمان مسابقات اتومبیلرانی است، اما علت شهرت بیش از حد او، قهرمانی نیست بلکه یک بیماری معروف نام او را سر زبان‌ها انداخته؛ دیابت، آن هم دیابت نوع 1. این راننده 25 ساله یکی از معدود افرادی است که با وجود ابتلا به دیابت، ورزش خاصی را به شکل حرفه‌ای انجام می‌دهند.


  همین بیماری پای یکی از غول‌های صنعت داروسازی دنیا را هم به صفحه شخصی این قهرمان در شبکه تویتر باز کرده است. «نوو نوردیسک» شرکت دانمارکی سازنده انسولین، کمپینی (پویشی) به نام «رقابت همراه با انسولین» برای چارلی کیمبال مهیا کرده‌است. این ورزشکار هم فعالیت‌های روزانه خود در این کمپین را برای هوادارانش در صفحه تویتر یادداشت می‌کند. اما این نوشته‌ها فقط مربوط به ورزش و اتومبیل‌ نیستند، بلکه کوچک‌ترین جزییات زندگی مثل تزریق انسولین روزانه و حتی مارک این انسولین هم به وضوح در صفحه دیده می‌شود! مثلا یکی از جملاتی که ماه پیش چارلی کیمبال نوشت، این بود: «همین الان لومیر فلکس پن خود را زدم.»

  «لومیر» یکی از انسولین‌های ساخت نوو نوردیسک و «فلکس‌پن» هم یکی از محصولات همین شرکت است که برای تزریق انسولین طراحی و ساخته شده است.

  البته حضور این محصولات در زندگی چارلی کیمبال خیلی پررنگ‌تر از این حرف‌ها به چشم می‌‌آید. کلمه «لومیر» با حروف بزرگ جلوی لباس مسابقه، ماشین مسابقه و حتی بالای صفحه شخصی او در تویتر هم نوشته شده‌است. خود چارلی اعتقاد دارد کاری که می‌کند شاید بهترین راه برای برقراری ارتباط با سایر دیابتی‌ها باشد. زندگی این جوان 25 ساله نمونه بارزی از ذکاوت و فرصت‌یابی مشاوران تبلیغاتی چنین شرکت‌های بزرگی محسوب می‌شود.


  اف‌.‌دی‌.‌اِی وارد می‌شود

  سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) قوانین محکمی در مورد چگونگی تبلیغ داروها در روزنامه‌ها و مجلات دارد. اما در مورد سایر رسانه‌های گروهی چنین نیست. به عنوان نمونه در سال 1997 برای اولین بار سازمان‌ غذا و داروی آمریکا رادیو و تلویزیون را مجبور کرد تا خطرات احتمالی هر دارویی را که تبلیغ می‌کنند حتما ذکر کنند. ولی در مورد اینترنت و فضاهای ارتباطی مجازی، تاکنون حتی چنین قوانینی وضع نشده است. اما سازمان‌ غذا و داروی آمریکا قصد دارد در ماه آینده محدودیت‌هایی برای چنین تبلیغاتی در نظر بگیرد. برخی آمارهای غیررسمی نشان می‌دهند که فروش عمده داروهایی مثل ویاگرا و آمبین از راه تبلیغ در شبکه‌هایی اجتماعی مانند تویتر، فیس‌بوک و گوگل انجام می‌شود. حتی مرکز تحقیقات اینترنتی آمریکا تخمین زده که 61 درصد مردم این کشور، اطلاعات دارویی خود را از طریق اینترنت به دست می‌آورند. تحلیل‌گران اقتصادی آمریکا هم می‌گویند در نیمه اول سال گذشته كمپانی‌های بزرگ داروسازی، 7/5 میلیارد دلار هزینه کرده‌اند تا وقتی کاربر اینترنتی نام یک بیماری خاص را در موتورهای جستجوگری چون یاهو جست‌وجو می‌کند، در 2 صفحه اول نتایج فقط اسم آن شرکت‌های خاص دیده شود.


  چوب لای چرخ تبلیغات اینترنتی

  شرکت‌های دارویی کوچک‌تر اما انگار تازه فهمیده‌اند که از قافله جا مانده‌اند. بعضی‌ها هم از آغاز ماجرا در جریان بودند اما پول کافی برای چنین تبلیغاتی نداشتند. حالا این شرکت‌های کوچک‌تر متوجه شده‌اند که، شیوه سنتی تبلیغات در وب‌سایت‌های شخصی اصلا قادر به رقابت در این بازار پیچیده نیستند. جان‌مک، یکی از معروف‌ترین کارشناسان فروش در عرصه دارو می‌گوید: «صنایع کوچک‌تر دارویی دو راه پیش رو دارند؛ یا باید خود را وارد این بازار جدید تبلیغاتی کنند، که البته کار آسانی نیست یا باید به نحوی جلوی این جریان را بگیرند.» شرکت‌های دارویی کوچک هم گویا راه دوم را انتخاب کرده‌اند. آنها مصرانه از سازمان غذا و دارو خواسته‌اند قوانین سفت و سختی برای تبلیغ داروها از طریق شبکه‌های اجتماعی اینترنتی تصویب کند. البته سازمان‌ غذا و داروی آمریکا هم قصد دارد واقعا با گسترش این تبلیغات گمراه‌کننده مبارزه کند.

  سال گذشته سازمان‌ غذا و داروی آمریکا به 14 شرکت معروف از جمله جانسون-جانسون در مورد نحوه بازاریابی آنها از طریق اینترنت هشدار کتبی ارسال کرد. یکی دیگر از این شرکت‌ها، «بایر» بود که یک داروی ضدبارداری به نام «میرنا» را از طریق اینترنت تبلیغ می‌کرد. این سازمان‌ در دسامبر 2009 رسما از بایر درخواست کرد، تبلیغات گمراه‌کننده خود در مورد میرنا را متوقف کند. درواقع شرکت بایر با یک مربی پرستاری به نام باربا دن قرارداد تبلیغاتی بسته بود. خانم دن وب‌سایتی به نام «مرکز مادران» راه‌اندازی کرد. سپس در این وب‌سایت به شکل غیرمستقیم اما به تواتر و با تاکید از فواید داروی میرنا می‌نوشت. همین شیوه تبلیغ باعث شد میرنا در مدت کمی معروف و بسیار پرفروش شود. گر چه این دارو به‌وسیله سازمان غذا و داروی آمریکا تایید شده بود اما بازرسان سازمان‌ غذا و داروی آمریکا اجازه ادامه کار این وب‌سایت را ندادند. کارشناسان سازمان‌ غذا و داروی آمریکا معتقد بودند این شیوه تبلیغ به شدت گمراه‌کننده است. وقتی فقط اثر مثبت دارو گفته شود، مردم عادی و از همه جا بی‌خبر، دچار اشتباه می‌شوند. خانم «دن» حتی یک بار هم عوارض جانبی این دارو را توضیح نداده بود. در حالی که به گفته متخصصان سازمان‌ غذا و داروی آمریکا مصرف «میرنا» در صورتی که خانمی باردار و خود از این موضوع بی‌اطلاع باشد، باعث سقط جنین یا حتی نازایی دایمی مادر می‌شود.


  وقتی فضای مجازی بازی را می‌برد

  البته بازار چنین تبلیغاتی در سال گذشته به دلیل شیوع H1N1 در سراسر جهان، از همیشه داغ‌تر بود. تا جایی که شرکتی به نام «اوتا» در وب‌سایت خود محصولاتی را به فروش گذاشت که حتی مورد تایید سازمان‌ غذا و داروی آمریکا هم قرار نگرفته بودند. اما به دلیل استفاده از شعارهایی مانند «قادر به کشتن ویروس آنفلوآنزا»، این محصولات فروش خوبی داشتند. در این مورد هم سازمان‌ غذا و داروی آمریکا به سرعت شرکت اوتا را از نوشتن چنین شعارهایی منع کرد.

  اما معترضان به تبلیغات دارویی از طریق فضاهای مجازی، معتقدند چون هنوز هیچ قانون مشخصی در این زمینه وجود ندارد، سوءاستفاده از این راه هنوز ادامه خواهد داشت. حتی همین حالا شرکت نوو‌نوردیسک در نظر دارد کمپین چارلی کیمبال را بیش از این گسترش دهد و جالب‌تر اینکه نوو‌نوردیسک مورد مشابهی هم بین بیماران هموفیلی پیدا کرده‌است. به هر حال تا وقتی قانونی مرجع در مورد تبلیغات اینترنتی وجود ندارد، نمی‌توان به کار این شرکت‌ها خیلی هم خرده گرفت. شاید کار آنها را بتوان نوعی ذکاوت در بازاریابی نامید نه سوءاستفاده یا به اصطلاح زرنگ‌بازی!

  منبع:

  charlie kimbal.com- Time


 • ساناز خصوصی/جراحی فك و صورت همراه با ارتودنسی در گفت‌وگو با دکتر کمال قرنی‌زاده متخصص جراحی دهان، فك و صورت
  جوانب جراحی فک


  احتمالا شما هم افرادی را دیده‌‌اید که با ارتودنسی دندان‌هایشان مرتب نمی‌شود و نیاز دارند که فک‌شان را هم جراحی کنند تا صورت‌شان زیبا شود...

   در این جراحی‌ها موقعیت فک‌ها نسبت به هم جابه‌جا می‌شود و این جراحی، جراحی سنگینی هم به شمار می‌آید. با دكتر كمال قرنی‌زاده، متخصص جراحی دهان، فك و صورت و استادیار بخش جراحی درمان و فك صورت دانشگاه آزاد اسلامی در این باره به گفت‌وگو نشسته‌ایم.


  سلامت: آقای دکتر! چرا گاهی برخی از متخصصان ارتودنسی به بیماران توصیه می‌کنند که قبل یا بعد از درمان ارتودنسی، پیش جراح فك بروند و فک‌شان را جراحی کنند؟

  جراحی ارتوگناتیك قسمتی از جراحی فك و صورت است كه به درمان ناهنجاری‌های فكی‌ـ دندانی كه موجبات اختلال در جفت‌گیری دندان‌ها تكلم، زیبایی صورت می‌شود، می‌پردازد. این رشته در اكثر موارد نیازمند همكاری تنگاتنگ با ارتودنسی است. این اختلال‌ها در ابعاد مختلف قدامی‌ـ‌خلفی، عمودی، عرضی و تركیبی از این ابعاد اتفاق می‌افتد كه به ناهنجاری‌هایی مانند کوچکی فک،‌کوچکی چانه، ناقرینگی فک، صورت كشیده، و... می‌شود.

  سلامت: علت این ناهنجاری‌ها چیست؟

  علت‌های مختلفی برای این ناهنجاری‌ها وجود دارد؛ ژنتیک، ناهنجاری‌های مادرزادی، اختلال‌های تكاملی، بیماری‌های مختلف، تروما و تومورها می‌توانند از علل ناهنجاری‌های فكی باشند. امروزه وجود ازدواج بین نژادهای مختلف باعث افزایش ناهماهنگی‌های فكی شده است. فرزندان ممكن است از یك والد یك فك و از والد دیگر فك دیگر یا سایز دندان‌ها را از یك والد و فكین را از والد دیگر به ارث ببرند، بنابراین عدم همخوانی سایزها می‌تواند به صورت ژنتیكی، عامل بسیاری از ناهنجاری‌ها باشد. این ناهنجاری‌ها كه به صورت های مختلف تقسیم‌بندی می‌شوند می‌توانند در محدوده تنوع بشری باشند اما در صورت شدت باعث ایجاد اختلال در زیبایی، جویدن، تكلم و استعداد به اختلال‌های مفصل فکی را باعث می‌شوند.

  سلامت: به طور کلی ‌آدم‌ها چند نوع جفت‌گیری فکی دارند و چه کسانی از نظر پزشکی، در این خصوص، طبیعی تلقی می‌شوند؟

  یک تقسیم‌بندی رایج در این زمینه براساس وضعیت رویش اولین مولرهای دائمی در سنین 6 تا 7 سالگی است. در صورتی كه دندان آسیای اول پایین یك مقدار جلوتر از آسیای اول فك بالا باشد،‌ در اصطلاح در گروه یک ناهنجاری فکی قرار می‌گیرد و اگر بیش از یك مقدار كم جلوتر باشد در گروه 3 و اگر عقب‌تر باشد در گروه 2 قرار می‌گیرد. این یك شاخص بررسی وضعیت فكین نسبت به همدیگر است ولی باید توجه كرد در بزرگسالان روی این رابطه همیشه نمی‌توان تكیه كرد.

  سلامت: کشیدن زودهنگام دندان و پوسیدگی هم می‌تواند روی این رابطه اثر بگذارد؟

  عواملی مانند كشیدن زودهنگام دندان‌های شیری، پوسیدگی و كشیدن دندان‌های دائمی روی این رابطه تاثیر می‌گذارد ولی می‌توان روی رابطه نیش‌ها و قدامی‌ها نسبت به هم كه تحت ‌عنوان اورجت و اوربایت است، تكیه ‌كرد. اورجت طبیعی یعنی اینكه دندان‌های قدامی فك فوقانی به اندازه 1 تا 2 میلی‌متر قدامی‌تر از دندا‌ن‌های قدامی فك پایین قرار گرفته باشند و اوربایت یعنی 1 تا 2 میلی‌متر روی دندان‌های قدامی پایین را پوشانیده باشد. در اورجت معكوس دندان‌های قدامی پایین جلوتر از دندان‌های قدامی فک‌بالا هستند كه نشانگر رابطه بین فکی گروه 3 است و در افزایش اورجت نشانگر ناهنجاری گروه 2 است. در صورتی كه دندان‌های فكین به هم نرسند به عنوان بایت باز و در صورتی كه بیش از 2 میلی‌متر همدیگر را پوشانیده باشند (عمودی) به عنوان بایت عمیق خوانده می‌شود. از ناهنجاری‌های مادرزادی شكاف لب و كام از علل عمده اختلال‌های رشدی فكی هستند. اسكار ناشی از زود بسته‌شدن درزهای کام روی رشد نرمال ماگزیلا اثر گذاشته و منجر به تنگی قوس فك و نبود رشد قدامی ماگزیلا می‌شود.

  سلامت: این بیماران را چگونه باید درمان کرد؟

  این بیماران نیازمند اعمال جراحی‌ای هستند كه از كودكی تا بزرگسالی انجام می‌شود و به هماهنگی تیمی میان جراح فك و صورت، متخصص ارتودنسی و دیگر تخصص‌های مرتبط گفتاردرمانی نیاز دارد. وظیفه متخصص ارتودنسی رفع نامنظمی دندان‌ها و بزرگ کردن قطعات فكی جدا از هم، بستن شكاف استخوان فک و پیوند استخوان و پس از آن آماده‌سازی بیمار برای جراحی ارتوسرجری در بزرگسالی است. نقش ارتودنسی در ارتوسرجری با ارتودنسی معمولی تفاوت دارد. ارتودنسی تنها در پی ایجاد قوس‌های دندانی عاری از شلوغی، ایجاد اورجت و اوربایت نرمال است. در حالی كه در ارتوسرجری، متخصص ارتودنسی در پی ایجاد قوس‌های دندانی مرتب، ایجاد زاویه صحیح دندان‌های روی اسكلت هر فك به صورت جداست و درنهایت با هماهنگ كردن قوس‌های دندانی، جابه‌جایی فكین را در جراحی امكان‌پذیر می‌کند.

  در ناهنجاری اسكلتی گروه 2 و 3 عضلات اطراف دهان و لب‌ها و زبان در پی تصحیح ناهنجاری با كاهش اختلاف اورجت هستند یعنی جبران دندانی و استخوانی صورت می‌گیرد. در گروه 3 دندان‌های قدام فك پایین به سمت زبان متمایل می‌شوند و دندان‌های قدام فك بالا به سمت لب متمایل و به این شكل از میزان اختلاف قدامی ـ خلفی فكین كاسته می‌شود. متخصص ارتودنسی در ارتوسرجری با حذف این جبران‌ها رابطه واقعی فك‌ها را نسبت به هم مشخص می‌كند كه پس از قطع استخوان فكین این رابطه تصحیح و الكوژن اسكلتی مطلوب برای بیمار درست می‌شود.

  سلامت: می‌توانید کمی درباره این جراحی توضیح دهید؟

  بله؛ در ارتوسرجری، متخصص ارتودنسی به تصحیح ناهنجاری‌ها جوانان و هنگام اتمام سن رشد فیریولوژیك بین 16 تا 18 سالگی در پسران و 14 تا 17 سالگی در دختران می‌پردازد در حالی كه درمان ارتودنسی تنها معمولا در سنین نوجوانی و قبل از ختم رشد فیزیولوژیك صورت انجام می‌شود حتی متخصص در سنین رشد به صورت محدود می‌تواند روی رشد استخوانی فكین تاثیر بگذارد و به طور محدود استخوان فک را جابه‌جا كند و می‌تواند روی اسكلت تاثیر بسزایی داشته باشد. ولی پس از پایان سن رشد، ناهنجاری‌ها نیازمند جراحی ارتوسرجری است. معمولا در تنگی كام قبل از اتمام رشد، متخصص می‌تواند عرض قوس فكی فوقانی را افزایش دهد. اما پس از سن رشد همین عمل با تركیبی از جراحی و ارتودنسی انجام می‌پذیرد. درمان ارتودنسی نه تنها باعث ردیف كردن قوس دندانی می‌شود بلكه با ایجاد ارتباط واقعی فكین نسبت به هم امكان حركات قطعات استخوان را به اندازه مناسب فراهم می‌كند و درنهایت موجب زیبایی بیشتر، پایداری بیشتر نتیجه جراحی، جویدن بهتر و تكلم گویاتر می‌شود.

  منبع:پایگاه اطلاع رسانی سلامت ایرانیان

 • تمسخر سبز ها توسط فوتبالی ها

   اقدامات بامزه جریان فتنه 88 در سال گذشته که توسط بدنه این جریان صورت گرفت، به یکی از دستاویزهای مردم برای شوخی و ایجاد فضای تمسخر در مناسبت‌های مختلف تبدیل شده است.
   پس از برگزاری شهرآورد تهران که با پیروزی تیم استقلال همراه بود و مردود اعلام شدن گل صحیح تیم پیروزی تهران توسط کمک داور این دیدار، باعث گردید که واکنش‌های جالبی در فضای مجازی مبتنی بر تمسخر شعارهای فتنه‌‌گران بوجود آید.
  استفاده از شعارهایی مانند "گل ما رو دزدیدن، دارن باهاش پز میدن" و "برادر قرمز‌ام، گلتو پس میگیرم" از جمله نظراتی است که توسط افراد خوش ذوق در سایت‌های اینترنتی منتشر شده است.
  البته استقلالی‌ها هم برای افزودن به فضای شوخی در این زمینه، نظراتی نظیر "برادر لنگی‌ام، گلتو پس میگیرم" را منتشر کردند!
   این افراد همچنین صفحه‌ای را در شبکه اجتماعی فیس بوک با عنوان "گل من کجاست؟" که کنایه‌ای تمسخرآمیز به شعار "رای من کجاست؟" حامیان فتنه 88 است، ایجاد کرده‌اند و به هجو شعارهای این جریان می‌پردازند.
  لازم به ذکر است که کمپین حمایت از گل پیروزی تهران با بیانیه جدید میرحسین نیز آغاز به کار نموده است.

   نوشته شده در  ساعت   توسط محمدرضا افتخاری 


   نوشته شده در  ساعت   توسط محمدرضا افتخاری   مشارکت و مجاهدین درجلسات خود چه می کنند؟

  دو تشکل منحله حزب مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی فعالیت های مخرب خود را به شکل دیگری درحال پی گیری هستند.
  اخیراً جلسه هفتگی عناصر اصلاح طلب وابسته به احزاب غیرقانونی مشارکت و مجاهدین در یکی از استانهای مرکزی کشور ، بصورت پوششی و تحت عنوان تفسیر نهج البلاغه بصورت هفتگی در منزل یکی از اعضاء با شرکت 24 نفر از فعالین این احزاب برگزار می گردد.

  اکثر افراد حاضر در این جلسات با طرح مسائلی در خصوص طرح هدفمند کردن یارانه ها اذعان نمودند که اجرای این طرح پاشنه آشیل دولت می باشد و می توان دولت دهم را از این طریق زیر فشار قرارداد و با دادن اطلاعات غلط مراجع تقلید حامی جنبش را تحریک نموده! تا اقدام به صدور فتوا در زمینه مسائل اقتصادی نمایند تا براحتی بتوان مردم و افکار عمومی را به سمت جریان سبز سوق داد.

   نوشته شده در  ساعت   توسط محمدرضا افتخاری  | 


  محفل دانشجویان شیطان پرست در حمایت از موسوی

  اخیراً توسط برخی از دانشجویان هوادار فرقه سبز در یکی از دانشگاه شهر شیراز با عنوان "جلسه معارفه دانشجویان جدید الورود هوادار میرحسین موسوی" در یکی از باغات اطراف شیراز برگزار گردید .

  در این جلسه که بصورت مختلط و مخفیانه برگزار گردید تنها تعداد 50 نفر شرکت نمودند. دانشجویان شرکت کننده قصد خود از تشکیل این گروه را گرفتن حق خود از حاکمیت و حمایت از میر حیسن موسوی اعلام نموده اند!

  شرکت کنندگان قبل از ورود به جلسه مورد تفتیش کامل بدنی قرار گرفته و هر گونه دوربین و موبایل از آنها تحویل گرفته شده و جلسه تحت تدابیر حفاظتی ویژه برگزار می گردد.
  گفتنی است برخی از اعضای شرکت کننده عضو فرقه ضاله شیطان پرستی می باشند و  محفل هایی را در این رابطه برگزار می نمایند.

   نوشته شده در  ساعت   توسط محمدرضا افتخاری  |   فعال شدن ستاد حمایت از هنرمند نمایان فتنه گر

  شنیده های خبرنگار کلمه نیوز حاکی از آن است که  یک جمع 4 نفره مرکب از یک کارگردان ، یک تهیه کننده ، یک هنرپیشه و یک نفر از نویسندگان سینمایی با هدایت یکی از نهادهای به ظاهر سینمایی که ادعای غیر دولتی بودن را نیز دارد به عنوان ستاد حمایت و طرح هنرمند نماهایی که در طول فتنه  سال گذشته  بخشی از سناریوی تبلیغی فتنه بوده اند و با حضور در تجمع ها و ارائه چهره خود در مقابل دوربین ها و بعضی موضع گیری های ساختار شکنانه و بعضا هتاکانه نسبت به نظام جمهوری اسلامی به نوعی در فریب افکار وموجه جلوه دادن فتنه نقش آشکاری داشته اند آغاز بکار نموده است .
  وظیفه این ستاد عبارتست از :
  1- در اولویت قرار دادن هنرمندنماهای فتنه در پروژه های سینمایی وتلویزیونی
  2- تبلیغات رسانه ای و خبرسازی ودرج مصاحبه های مستمر از آنها در نشریات زرد و فضای مجازی
  3- درج تصاویر این افراد در تبلیغ محصولات صمعی وبصری (برجسته ودر دید ) بخصوص رسانه های تصویری وقابل ارائه در سوپر مارکت ها ومحافل عمومی و .... 
  4- اهداء جوایز صوری در مراسمات مختلف
  5- دعوت از آنها در نشستها ومجامع هنری وبرجسته سازی حضور آنها در این مجامع
  6- ارائه نقد های مثبت از آنها در نشریات هنری

  7- هماهنگی در جهت پخش فیلمهایی که این عناصر نقش آفرین آن می باشند در تلویزیون

  لازم به ذکر است  در طول یکسال گذشته این حرکت به صورت غیر سازماندهی وعمدتا توسط اقوام و یا بستگان این هنرمند نماها که به نحوی دستی در آتش داشته اند انجام می شده است ، وچون در برگیرندگی نداشته است به این شکل اصلاح و سازماندهی شده است به گزارش کلمه نیوز از نکات قابل توجه این اقدام تحمیل این افراد به پروژه های تلویزیونی می باشد و بنا به گفته منابع مطلع تا کنون مشکلی در این مورد نبوده است .گفتنی است این نهاد به ظاهر صنفی و غیر دولتی مدتهاست در اهداف جنگ نرم دشمن و اهداف براندازانه آنها در حوزه سینما فعالیت می کند.

   نوشته شده در  ساعت   توسط محمدرضا افتخاری 


  جدیدترین تاکتیک های اصلاح طلبان

  پس از ناکامی های مکرر جریان فتنه اتاق فکر این جریان تاکتیک تقسیم کار بین بخش میانه‌رو اصلاح‌طلبان با شاخه افراطیون را با قوت بیشتری دنبال می نماید.

  پس از ناکامی های مکرر جریان فتنه اتاق فکر این جریان تاکتیک تقسیم کار بین بخش میانه‌رو اصلاح‌طلبان با شاخه افراطیون را با قوت بیشتری دنبال می نماید. بطوریکه مصطفی تاج‌زاده عضو دو زیست اصلاحات نیز در جریان مرخصی خود آن را در قالب طرحی با عنوان «دو جبهه‌ای کردن جریان اصلاحات» ارائه کرد. به دنبال اجرای همین راهبرد سید‌محمد خاتمی ماموریت یافت همچنان به دنبال رایزنی با چهره‌های موجه در نظام بوده و حتی تلاش کند تا در قالب یک پروژه جدید، حساب جنبش سبز را از اصلاح‌طلبان جدا نماید، که البته به رغم هماهنگی‌های لازم درون گروهی و نظر مساعد مشاورین ایشان همچنان با مخالفت‌هایی روبه رو است، اما خاتمی اصرار دارد عوارض مخرب ناشی از حرکت‌های افراطی جنبش موسوم به سبز را از سر سایر اصلاح‌طلبان کم کرده تا شاید بتواند نظام را نسبت به پذیرش اصلاح‌طلبان معتدل مجاب نماید.

  بر همین اساس اصلاح طلبان علاوه بر ادامه تاکتیک‌های گذشته، تاکتیک‌های جدیدی را در جهت دستیابی به اهداف خویش تدوین نموده اند که در زیر به آنها اشاره می گردد:
  1) فرار به جلو ( طرح شکایت از شخصیت‌های حقیقی و حقوقی، روزنامه‌ها و دستگاه‌های دولتی)
  2) جذب نیروهای فعال (گروه‌های قانونی و غیرقانونی وابسته به آنها اقدام به جذب نیرو در دو سطح عام و خاص نمایند. تشکل‌هایی چون بنیاد باران و جذب حداقل ده هزار نیروی فعال در قالب ان. جی. او )
  3) تعامل حداکثری با گروه‌های مخالف نظام (اجرای تز «کم‌رنگ کردن مرزهای خودی و غیر‌خودی و پر‌رنگ‌سازی گفتمان با همه»)
  4) برگزاری جلسات هم اندیشی به منظور ارائه راهکارهای عملی (نشست‌هایی زمان‌بندی شده‌ای جهت ملاقات سران فتنه با یکدیگر از یک سو، و نشست‌های کوچک سران با برخی از نیروهای هوادار )
  5) ایجاد اختلاف میان مرجعیت و رهبری و بین دولت و مراجع

   نوشته شده در  ساعت   توسط محمدرضا افتخاری 


   

 • هشدار پاکستان به ناتو

  ارتش پاکستان درباره ورود نیروهای ناتو به خاک این کشور هشدار داد.

   

   

  واحد مرکزی خبر به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره : منابع امنیتی پاکستان اعلام کردند بر اثر پرتاب دو موشک یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی به یک منزل و خودرو در منطقه غلام خان در شمال وزیرستان پاکستان، 8 نفر کشته و چندین نفر دیگر زخمی شدند.

  در سال گذشته و در دولت باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، حمله به این مناطق چندین برابر شد.اطراف موسوی چه خبر است؟

  تنویر احمد خان، رئیس مرکز مطالعات راهبردی پاکستان، گفت: شمار زیاد غیر نظامیان کشته شده بر اثرحملات هوایی در مناطق قبائل نشین در 2 سال گذشته موجب شده ، افراد مسلح شمار زیادی را بسیج کنند.

  خبرنگار این شبکه تصریح کرد : پاکستانی ها معتقدند حمله به منطقه قبائل نتایج وارونه ای داشته است، به طوری که محبوبیت افراد مسلح افزایش و اعتبار دولت کاهش یافته است.

  خشم مردم نیز برضد مساله موسوم به جنگ علیه تروریسم تشدید شده است.

  واشنگتن هم می داند که نمی تواند افراد مسلح را با حملات هوایی از بین ببرد.

  اطهر عباس، سخنگوی ارتش پاکستان، گفت: به هیچ کس اجازه نمی دهیم وارد مناطق ما شده و در آن عملیات انجام دهد و این مسئولیت ما است که افرادی را که بر مناطقی از پاکستان مسلط شده و با دولت می جنگندند، از بین ببریم.

 • گوش به فرمان و لبیك‌گوی اوامر مقتدایمان «سیدعلی» خواهیم ماند

  شوشتری، كاظمی، همت، كاوه، پازوكی، جان‌بزرگی:گوش به فرمان و لبیك‌گوی اوامر مقتدایمان «سیدعلی» خواهیم ماند

   

  راسخون: در بیانیه‌ جمعی از خانواده‌های معظم شهدا آمده است: در سالگرد حماسه تاریخی 9 دی اعلام می‌داریم در كنار شما ملت آگاه چون همیشه در زیر پرچم ولایت در خدمت به نظام جمهوری اسلامی تا اهدای آخرین قطره خونمان ثابت قدم ایستاده‌ایم و گوش به فرمان و لبیك‌گوی اوامر رهبر و مقتدایمان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای باقی خواهیم ماند.

  به گزارش خبرنگار ایثار و شهادت باشگاه خبری فارس «توانا»، خانواده شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با صدور بیانیه‌ای حماسه شورانگیز 9 دی ملت ایران و خانواده شهدا و ایثارگران را در حمایت از آرمان‌های بلند امام خمینی (ره) و تأكید بر پشتیبانی از ولایت فقیه و نظام جمهوری اسلامی ایران را ستودند.

  در این بیانیه آمده است: «ان الذین قالوا ربنا الله ثم الستقموا تتنزل‌ علیهم الملئكة الّا تخافوا و لاتحزنوا و ابشروا بالجنة التی بهم توعدون»؛ ملت بزرگ ایران! چه شورانگیز و دشمن شكن بود حماسه‌ای كه در 9 دی آفریدید؛ ای راهیان جاده نور و بصیرت.

  چقدر وجود خانواده شهدا تسلی گرفت، وقتی دیدیم شما مردم غیور، پرچم شهیدان را بر دوش گرفته به خیابان‌ها آمدید و در حمایت از دین، آزادگی و ولی زمانمان آتش فتنه را خاموش كردید.

  فریادی كه آگاهانه در آن روز سر دادید، چنان لرزه‌ای بر پیكر فتنه‌جویان و یزیدیان زمان افكند كه مأیوسانه چاره‌ای جز گریز نداشتند و هوشیارانه آشنایی‌تان را با خط امام و رهبری به اثبات رساندید؛ آنگونه كه یك بار دیگر از امتحان و آزمایش سخت سرافراز بیرون آمدید؛ درودتان باد.

  اینك ما، خانواده شهدا در سالگرد حماسه تاریخی 9 دی اعلام می‌داریم در كنار شما ملت آگاه چون همیشه در زیر پرچم ولایت در خدمت به نظام جمهوری اسلامی تا اهدای آخرین قطره خونمان ثابت قدم ایستاده‌ایم و پیوسته گوش به فرمان و لبیك گوی اوامر رهبر و مقتدایمان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (مدظله‌العالی) باقی خواهیم ماند.

  خانواده شهیدان: شوشتری، بروجردی، كاوه، ناصر كاظمی، مهدی باكری، اسماعیل دقایقی، زین الدین، منوچهر مدق، مجید رمضان، سید رضا دستواره، محمد ناصر ناصری، ولی الله چراغ چی، حاج حاتم، حسن فرد اسدی، علی اصغر جودی نعمتی، صادق نوبخت، سید محسن صفوی، عبدالله میثمی، معصومی، غلامرضا صالحی، علی قمی كردی، نصرالهی،احمد كاظمی ، سعید سلیمانی ،صفدر رشادی، سعید مهتدی، نبی الله شاهمرادی، الهامی نژاد،كروندی، یزدانی،آذین پور، بصیری، محسن اسدی ، شهیدان پایدارفر، شهیدان كشوری، شهیدان مشتاقیان، شهیدان قربانی، خانواده شهدای غدیر، مادر و برادر شهید همت، همسر شهید پازوكی، همسر شهید ممقانی، همسر شهید جان بزرگی و جمع كثیری از خانواده شهدا.

   

 • بی بی سی فارسی تلویزیون بحران ساز است

  صدای امریکا و بی بی سی فارسی که بسیار هماهنگ عمل می کنند این روزها رفته اند سراغ مسایل اقتصادی ایران و به صورت ویژه این سوژه را دنبال میکنند .اجرای طرح هدفمند کردن یارانه و نوسان قیمت ارز در بازار به صورت عمده در این شبکه دنبال میشود. گفتیم این تلویزیون بحران ساز است فقط نگاه کنید به ترفند های بی بی سی برای پیوند زدن میان بحران اقتصادی در ایران و مسایل سیاسی به این عبارت یکی از گزارشهای مزدوران بی بی سی دقت کنید " مردم از اجرای قانون حذف تدریجی یارانه ها نگران هستند چرا ؟ ... وضعیت اقتصادی به یک موضوع امنیتی برای ایران تبدیل شده است آنها نگران هستند مخالفان حکومت از نارضایتی مردم از مسایل اقتصادی به نفع خود استفاده کنند" به طور مثال برخی گزارشهای نگین شیر آقایی این دخترک رشتی و خبرنگار روزنامه های زنجیره ای را با عنوان تحریم ببنید که از مکانیکی شروع میکند تا به دندانپزشکی می رود که تحریم بر سر شما مردم ایران چه می اورد طفلک مجبور است در حضور همسر دلقک و بی غیرتش که هر دو در استخدام مزدوران استعمار هستند به هر خفتی برای جلب نظر مدیران بی بی سی فارسی تن بدهد تا چند صباحی بیشتر در زمین انگلیس چرا کند !

  به سراغ دیگر مزدوران بی بی سی فارسی خواهیم رفت و آنها را به خواست خدا رسوا میکنیم ... پاینده باد ایران و ایرانی


  گول مزدوران بی بی سی را نخورید

  گفته بودیم می ایم با رمز گشایی عملیات روانی مزدوران بی بی سی فارسی ، این روزها محفل بی بی سی نشینان فارسی طراحی جدیدی دارد از بیهوده بودن دفاع اصولی یک ملت در مقابل متجاوزی بنام صدام ، به همین اثر اخیر داستان دوسرباز بی بی سی فارسی نگاه کنید مزدوری بنام ژیار گل در جای جای داستان بی سر و ته خود بدنبال بریده هایی است که برای سرابی بنام غرب همه چیز شان را به حراج گذاشتند، جنگ بد بود و حاصل اختلاف میان صدام حسین و آیت الله خمینی ! ، روحیه خراب و درب و داغان سربازان جنگ را موسسه خیریه وست کانادا و بطور کلی غرب درمان میکند !؟ به سراغ آلفرد یعقوب زاده می روند و از زبان او محدودیتهای زمان جنگ را می گوید ، تصاویر آسایشگاه روانی جانبازان جنگ را برای تداعی بیهوده گی جنگ و دفاع مردم ایران مطرح میکند ، آخ که از این بی شرفی و وطن فروشی مزدوران بی بی سی فارسی به کجا باید شکایت برد ؟ هموطنانی که برای این افشا گری ، منطقی جز فحاشی ندارند لااقل به این سوال جواب بدهند آیا در این مملکت فقط حبس و قتل و گرانی و عقب ماندگی بیداد میکند ؟ یا نکته هم مثبتی هم وجود دارد و اشاره نمیشود آیا صدها موفقیت این کشور در دنیا ارزش طرح در بی بی سی فارسی را ندارد ؟ 

  تحریم ! حمله روانی بی بی سی به مردم ایران

  تشویق شدیم تا علاوه بر معرفی مزدوران بی بی سی ، ترفندهای این مزدوران و دستگاه استعمار را برایتان روشن کنیم از تحریم شروع میکنیم ... بزودی


  نفیسه کوهنورد مزدوره بی بی سی

  نفیسه کوهنورد خبرنگار فعلی بی بی سی در استانبول ، کوهنورد بعد از اختلاف با محمد قوچانی در روزنامه شرق در سال ۸۲ به روزنامه همشهری رفت . این مزدوره  در زمان حضورش در همشهری به دفعات با هزینه این موسسه به ترکیه سفر کرد و همزمان با سفارت ترکیه در تهران و حتی بسیاری از مسئولان ترک ارتباط خوبی داشت بی توجهی به فعالیت های مشکوک وی تا آنجا پیش رفت که این دختر خانم به دبیری صفحه سیاست خارجی همشهری نیز مفتخر شد. البته شاید برای دوستان بی بی سی اش جالب باشد  که بدانند نفیسه  کوهنورد بر عکس تفکرات فعلی اش در رسانه استعمار ، در آن روزها اعتقاد چندانی به گفته های امروز بی بی سی نداشت و بارها در دفاع از حجاب و  قوانین سخت گیرانه ترکیه علیه حجاب مطلب نوشت و از زنان محجبه ترک دفاع میکرد. این موضوع به راحتی با مراجعه به آرشیو همشهری قابل اثبات است . رد پای این جاسوسه بی بی سی با اعتراض  مدیر کل وقت مطبوعات خارجی وزارت ارشاد دولت خاتمی نسبت به فعالیت غیر قانونی وی برای C N N کم کم  هویدا شد و نفسیه کوهنورد مدتی بعد از آمدن دولت نهم ، ایران را ترک کرد و رسما در آغوش استعمار افتاد

  مزدوره بعدی که در این وبلاگ معرفی میشود فریبا صحرایی خبرنگار بی بی سی فارسی در پاریس است. خدایا خدمت معرفی این مزدوران به مردم و ایران را از ما قبول کن


  باند ایرانیهای بی بی سی / بهروز آفاق مزدور کیست ؟

  سال نو مبارک ! هیچ وقت از خودتان سوال کردید چرا بی بی سی فارسی از میان استعدادهای فراوان  ایرانیان خارج از کشور بیشتر رفته است سراغ روزنامه نگاران دوم خردادی و آنها افتخار مزدوری استعمار را یافته اند ؟ ... پاسخ روشن است ... دلیل مهم آن حضور باند ایرانیهای پرنفوذ و قدیمی بی بی سی فارسی است ، برای اطلاع بیشتر شما از این گروه مرموز که همواره در اندیشه ساقط کردن حکومت مرکزی ایران از محمدرضا شاه تا جمهوری اسلامی بوده اند یکی از چهره های بنام آن را معرفی میکنیم ... بهروز آفاق تبریزی یا بهروز یوسف زاد روزنامه نگار قدیمی و  مدیر بخش آسیای سرویس جهانی بی.بی.سی در حقیقت آفاق مسئول راه اندازی تلویزیون بی بی سی فارسی است ، اما گرایش مذهبی این مزدور چیست ؟ بهروز آفاق یکی از بهائیان پرنفوذ است که دغدغه ای بنام وطن ندارد و تمام اندیشه اش اجرای احکام حضرت بهاءالله است .... باند ایرانیها همین جوری کسی را به بی بی سی راه نمی دهند !؟  دو شرط مهم پذیرش در بی بی سی فارسی یکی میزان تطبیق پذیری و پذیرش سیاستهای بی سی  فارسی و دوم ساپورت یکی از اعضای باند ایرانیهاست ... جای تاسف است وقتی می شنوی دخترکان خبرنگار ایرانی برای ماندن بر روی آنتن استعمار ! از سرو کول مدیران بالا می روند و  برای جلب رضایت اعضا باند ایرانی تن به هر خفتی می دهند ... از جمله دیگر اعضای باند ایرانیهای بی بی سی فارسی می توان از صادق صبا ،عنایت فانی، شهریار راد پور ، باقر معین و حتی لطفعلی خنجی نام برد

                                               

  بخشی از اطلاعات این پست را کارکنان آزاده ایرانی در بی بی سی برای ما ارسال کردند                                 


  بهنود پدیده‌ای ( مزدوری ) که از نو باید شناخت

  بسیار خوشحال و خوشوقتیم از همکاری ایرانیان آزاده ای که با افشا چهره مزدوران بی بی سی فارسی دین خود را به میهن و ملت ادا میکنند . از جمله مزدوران بی بی سی فارسی که نخستین پست این وبلاگ به معرفی او اختصاص پیدا کرد مسعود بهنود است سردبیر سابق آیندگان که با اغفال روزنامه نگاران جوان و کم تجربه به سوی بوش هاوس ، همچون ۵۰ سال گذشته در خدمت استعمار پیر قرار دارد ، هموطنی با ارسال مقاله ایرج مصداقی به افشای چهره مرموز بهنود در سالهای گذشته پرداخته است

  "  مسعود بهنود، یکی از کسانی است که در طول عمر خود همواره تلاش کرده است به قدرت نزدیک شود و از آن بهره جوید. او در این راه هیچ پرنسیبی را رعایت نمی‌کند و یکی از نمونه‌های مشخص ابن‌الوقتی در تاریخ معاصر ایران است. فرج سرکوهی که سالها با او در نشریه «آدینه» کار کرده است، می‌‌نویسد:
  «آقای غلامحسین ذاکری امتیاز (پروانه نشر) داشت اما تخصص و دانش و سرمایه نداشت. سیروس [علی‌نژاد] را به سردبیری برگزید و آقای مسعود بهنود را به مشاورت. بعدتر که امکانات و روابط آقای مسعود بهنود دانست همه جا در موارد حساس با او رایزنی می‌کرد و آقای بهنود شد تضمین دوام مجله. آقای مسعود بهنود روزنامه نویسی چیره دست و باهوش بود. به دوران شاه کوتاه زمانی با روشنفکران معترض پریده بود اما با موقع شناسی که در او است به سرعت دریافته بود که باد از کدام سو می‌وزد. در باند نخست‌وزیر وقت آقای عباس هویدا جا کرده بود و در آیندگان آقای داریوش همایون نیز مدتی سردبیر بود. از معدود گویندگان رادیو بود که بدون نوشته و بازبینی حق داشت برنامه‌‌ی راه شب را اداره کند. در تلویزیون دولتی نیز برنامه ساز و مفسر سیاسی مورد اعتماد بود. شامه‌ایی قوی داشت در تشخیص قدرت. سازش با قدرت را استلزام حضور مدام خود در رسانه ها می‌دید. ... پس از انقلاب سردبیر تهران مصور بود. شیوه دیگر کرده بود و به پسند روز نان از دشنام دادن به خاندان پهلوی و آقای عباس هویدا می‌خورد که به نظام پهلوی حامی او بود. ... با بسته شدن نشریات و ضربه‌ی ۶۰ کوتاه مدتی به اتهام همکاری با رژیم سابق به زندان افتاد. آن جا کار خود کرد و هرچه بود پس از آزادی به حلقه‌هایی از قدرت و به باند هاشمی رفسنجانی راه یافت که در مقالاتش در آدینه و نشریات دیگر او را «سردار سازنده‌گی» و تالی امیرکبیر می‌‌خواند. تعادل هم رعایت می‌‌کرد و هرجا که از «سردار سازنده‌گی» می‌گفت از رهبر نظام نیز چون «ستون خیمه» یاد می‌کرد.شهرت داشت که فدیه‌ی آزادی او [از] زندان فیلم تار عنکبوت است- که سناریو آن را نوشت و در آن بازی کرد- و بهای حضور او در بیشتر مطبوعات طرح خواست‌های نظام در رسانه‌های غیردولتی. ... هر شماره‌ی مجله‌ی آدینه مقاله‌ایی از او باید که در صفحه‌های اول مجله چاپ می‌شد و اغلب در باره‌ی مسائل روز ایران. نثری ساده و روان و پرکشش داشت. به نعل و میخ می‌زد و در نان قرض دادن به این و آن صاحب قدرت و مکنت استاد بود. تصویرگری که از لوازم گزارش نویسی است خوب می‌دانست و غمزه‌های زیبا در قلم می‌کرد. این همه چنان بود که اشتباهات بسیار و اطلاعات غلط و بافته‌‌های مجعول که در نوشته‌های او فراوان است از چشم خواننده‌ی کم سواد و آسان گیر پوشیده می‌ماند. در آدینه هیچ کس جز او حق نداشت که در باره‌ی مسائل ایران بنویسد و هیچ مقاله‌ایی در نقد نوشته‌‌های او – حتا در نشان دادن بافته‌ها و اشتباهات فاحشی که در مقالات او بود- چاپ نمی‌شد. » "

                         

  " هشدار دوباره به سایر مزدوران بی بی سی فارسی، اطلاعات لازم در باره همکاری آنها با رسانه استعمار در اختیار ماست و در همین جا منتشر خواهد شد " - خدایا این خدمت به وطن را از ما قبول کن
  زوج مزدور ! - سینا مطلبی و فرناز قاضی زاده

  زوج کاملی! که به عنوان تهیه کنندگان رسمی در استخدام بی بی سی فارسی هستند، این مزدوران که تا چند سال پیش در ایران و در روزنامه های عموما اصلاح طلب فعالیت می کردند پس از قضیه معروف وبلاگ نویسان در سالهای ابتدایی دهه هشتاد ، مورد توجه محافل اطلاعاتی غرب خصوصا انگلیس قرار گرفتند. سینا مطلبی که هم اکنون هم در ایران پرونده باز قضایی دارد ابتدا راهی هلند شد و پس از مدتی اقامت و همکاری با میز رسانه اطلاعات هلند ، برای بازدهی بیشتر جذب سرویس اطلاعاتی انگلیس و مزدوری در بی بی سی فارسی شد ، نفوذ در بین روزنامه نگاران ناراضی ایرانی و شناسایی و جذب انها برای همکاری در داخل ایران و حتی جذب انها در بوش هاوس ! از جمله ماموریتهای این مزدور است ، فرناز قاضی زاده هم زوج مناسبی برای مطلبی است و به مدد او به عنوان تهیه کننده و  مجری در استخدام رسانه استعمار است.به هرحال این هم یک نوع زندگی است، فقط می ماند پاسخگویی این مزدوران به فرزند خود در فردای ایران

                   

   اخطار : به برخی روزنامه نگاران فریب خورده هشدار می دهیم که در همکاری خود با دشمنان این مردم تجدید نظر کنند والا ماهیت انها در همین وبلاگ مردمی فاش خواهد شد


  پونه قدوسی

  سرکار خانم از خانواده ای مذهبی است و جالبه که ایشان از دامن خانواده منتسب به شهدای محراب به رسانه استعمار و مزدوری رسیده است. پونه خانم که خاطرات برخی دوستان ایشان از رفتار و عقایدش شنیدنی است برادر زاده شهید محراب آیت الله قدوسی است . البته در تاریخ ایران بسیارند کسانی که با وجود اصالت خانوادگی به نوکری انگلیس مفتخر شده اند که نمونه های ان را در همین وبلاگ مطالعه میکنید البته یک دیدگاه دیگر هم هست که میگه کلا خانواده های مذهبی بازده تربیتیشون اینجوریه! یکیش تهمیه میلانی که نوه آیت الله میلانیه. یکی هم حسام نواب صفوی که نوه نواب صفویه، بهرحال این مزدور استعمار به مدد جاذبه جنسی خود در برنامه نوبت شما ، والبته حضور موفقش در سایتهای پر طرفداری مثل کلوب ! به شکار ذهنی جوانان این مرز و بوم و پیاده کردن اهداف استعمار پیر مشغول است

                              

  یادآوری : قرار بود از مزدور اصلی صادق صبا بنویسیم ! گروه تحقیق ما در حال کار است و با توجه به سابقه ۲۰ ساله این مزدور در بی بی سی فارسی ، اطلاعات خوبی را در این وبلاگ منتشر میکنیم همین جا هم از برخی آزادگان داخل بی بی سی فارسی که اطلاعات تکمیلی را در اختیار ما می گذارند ممنویم و امیدواریم بابت این خدمت ارزنده به مملکتشان سرافراز باشند 


  سیما علی نژاد

  این مزدور بی بی فارسی فرزند سیروس علی نژاد است . پدر او از روزنامه نگاران قدیمی است که به مدد دخترش در این اواخر عمر افتخار همکاری با رسانه استعمار را یافته است . سیما علی نژاد حدود 15 ساله که در خدمت بی بی سی فارسی است. مسئولیتهای او از گویندگی و سردبیری رادیو تا سردبیری سایت فارسی بی بی سی بوده است . این مزدور که هم اکنون به عنوان گوینده تلویزیون فارسی فعالیت دارد پنج سال قبل در سفری به ایران در دام تور های امنیتی افتاد و ماهیت او بیشتر روشن شد.در بی بی سی فارسی دیکتاتوری او در رفتار با همکاران معروف است

 •  

  به مناسبت آغاز سال نو میلادی ارسال شد؛

  پیام تبریك احمدی‌نژاد به سران كشورهای مسیحی و رهبر كاتولیك‌های جهان‌اطراف موسوی چه خبر است؟

  خبرگزاری فارس: رئیس جمهوری اسلامی ایران با ارسال پیام‌های جداگانه‌ای برای سران كشورهای مسیحی و رهبر كاتولیك‌های جهان آرزو كرد سال جدید میلادی سال همدلی،‌ دوستی صلح و آرامش برای جامعه بشری باشد.

  به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از دفتر امور رسانه‌های ریاست جمهوری، محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران با ارسال پیام‌های جداگانه‌ای برای سران كشورهای مسیحی و رهبر كاتولیك‌های جهان آرزو كرد سال جدید میلادی سال همدلی،‌ دوستی صلح و آرامش برای جامعه بشری باشد.

  متن پیام رئیس جمهور به سران كشورهای مسیحی به شرح ذیل ‌است:

  بسم الله الرحمن الرحیم

  با كمال مسرت، سالروز ولادت حضرت عیسی مسیح (ع)، پیامبر عشق و رحمت و آغاز سال 2011 میلادی را به جناب عالی، دولت و ملت آن كشور تبریك می‌گویم.

  امیدوارم سال جدید، سال رویكرد جهان به حقیقت انسان و ارزش‌های الهی باشد و بشریت با بازگشت مجدد به اصول بنیادین تعلیمات انبیاء الهی و تلاش مضاعف در تثبیت و برقراری تفاهم میان همه انسان‌های آزاده و میان پیروان ادیان ابراهیمی، بیش از پیش در مسیر گسترش همدلی، صلح و آرامش گام بردارد و با ظهور حضرت عیسی مسیح (ع) در كنار مصلح كل و موعود امم، عدالت مبتنی بر معنویت و مهرورزی در سراسر جهان استقرار یابد.

  از خداوند متعال، استمرار سلامتی و موفقیت جناب عالی، سربلندی و بهروزی دولت و ملت آن كشور و تحقق آرزوی تاریخی و ذاتی انسان برای نیل به برادری، امنیت و رفاه در سایه خداپرستی را مسالت دارم.
  محمود احمدی‌نژاد
  رئیس جمهوری اسلامی ایران

  متن پیام احمدی‌نژاد به پاپ بندیكت شانزدهم به شرح زذیل است:

  بسم الله الرحمن الرحیم

  عالیجناب پاپ بندیكت شانزدهم
  رهبر كاتولیك‌های جهان

  با كمال مسرت، سالروز ولادت حضرت عیسی مسیح (ع)، پیامبر عشق و محبت و بشارت دهنده صلح و دوستی و مظهر باشكوه خداپرستی و همچنین آغاز سال 2011 میلادی را به جنابعالی و همه بشریت تبریك می‌گویم.

  امیدوارم با عنایات خداوند بزرگ در سال جدید، بشریت با بازگشت مجدد به اصول بنیادین نهفته در تعلیمات الهی همچون آزادیخواهی و عدالت جویی و تلاش مضاعف در تثبیت و برقراری تفاهم و هم اندیشی میان همه انسان‌ها و از جمله پیروان ادیان ابراهیمی، بیش از پیش در مسیر گسترش همدلی و مهرورزی، دفاع از حق، حمایت از مظلومین و مقابله با ظالمین گام بردارد و با ظهور حضرت مسیح (ع) در كنار مصلح كل و موعود امم، عدالت مبتنی بر معنویت و اخلاق نشات گرفته از آموزه‌های الهی در سراسر جهان استقرار یابد.

  ضمن آرزوی سالی پربركت و قرین شادكامی برای جنابعالی و مسیحیان جهان، از خداوند متعال، استمرار سلامتی و موفقیت آن جناب و بهروزی و نیك بختی مومنان و پیروان حضرت مسیح (ع) و سرافرازی و سعادت موحدان و آزادیخواهان را مسالت دارم.
  محمود احمدی‌نژاد
  رئیس جمهوری اسلامی ایران
  انتهای پیام/ع

   

 • فوتبال در سال 2010 به روایت آمار

     سایت فدراسیون بین المللی فوتبال ( فیفا ) در آستانه آغاز سال 2011 ، به رویدادهای فوتبالی سال 2010 نگاهی آماری انداخته است .

   

  راسخون: سایت فدراسیون بین المللی فوتبال ( فیفا ) در آستانه آغاز سال 2011 ، به رویدادهای فوتبالی سال 2010 نگاهی آماری انداخته است .

  به گزارش سایت فیفا ، سال 2010 بسیاری از رکوردها را در دنیای فوتبال جابه جا کرد و این سال برای برخی تیم ها ، بازیکنان و مربیان افتخارآمیز بود و در عین حال برخی از تیم ها و بازیکنان را در مسیر سراشیبی قرار داد.


  با احتساب روزهای سال 2010 ، 8810 روز از نشستن الکس فرگوسن روی صندلی مربی گری منچستریونایتد تا 19 دسامبر 2010 می گذرد . مربی 68 ساله شیاطین سرخ در طول این روزها بیش از 2000 مسابقه را هدایت کرده و همراه با تیمش فاتح 36 عنوان قهرمانی شده است.


   
  تا روزهای پایانی سال 2010 ، '' رائول '' و '' گوتی '' دو بازیکن برجسته رئال مادرید 1283 مسابقه دادند ، 400 گل زدند و 31 عنوان قهرمانی کسب کردند ،
  گوتی یک چهارم قرن را با رئال مادرید سپری کرد. او در سال 1985 عضو تیم جوانان رئال مادرید شد . رائول نیز در طول سال هایی که در این تیم بود 323 گل به ثمر رساند و در 741 مسابقه حضور یافت که بیش از هر فوتبالیست اسپانیایی است.


  '' مارتین پالرمو'' بازیکن 37 ساله بوکاجونیورز با زدن 37 گل تا اوایل همین ماه تاکنون رکورد دار است. پالرمو امسال را با موفقیت سپری کرد و مسن ترین بازیکن آرژانتینی بود که توانست در جام جهانی گل بزند. او امسال همچنین بهترین گلزن تاریخ تیم بوکاجونیورز بود و رکورد '' روبرتو چیرو'' 72 ساله را شکست.


  در سال 2010 ، بارسلونا با کسب 99 امتیاز از مجموع 114 امتیاز ، توانست صاحب بیستمین عنوان قهرمانی شود. تیم ''‌پپ گواردیولا'' در '' کمپ نو'' گل نخورد و در 50 درصد از مسابقات خود ، سه گل و یا بیشتر به ثمر رساند و فقط با 24 گل خورده ، دارای بهترین خط دفاعی است که این تیم از سال74- 1973 تاکنون داشته است .
  بارسلونا سطح استاندارد بازی خود را بالا برده است و نخستین تیم در تاریخ لالیگا شده که تا پیش از تعطیلات نیم فصل و قبل از کریسمس 43 امتیاز کسب کرده است.


  58 گل در 54 دیدار بارسلونا در سال 2010 را '' لیونل مسی'' به ثمر رساند. این آرژانتینی ریزاندام که فصل گذشته کفش طلایی اروپا را گرفت سالی درخشان در تیم ملی آرژانتین و باشگاه بارسلونا سپری کرد.


   
  14 گل '' میروسلاو کلوزه'' در مسابقات جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی او را به همراه هموطن خود '' گرد مولر'' در رده دوم گلزنان تاریخ جام جهانی قرار داد. مقام اول همچنان در اختیار رونالدو است.


   هفت سال و 10 ماه از باخت خانگی خوزه مورینیو می گذرد.در فوریه 2002 تیم پورتو با نتیجه سه بر دو از بیرامار شکست خورد. مورینیو پس از پورتو ، هدایت تیم های چلسی، اینترمیلان را به عهده گرفت و همراه با آنها به مقام قهرمانی رسید. او اکنون در رئال مادرید روزهای خوبی را سپری می کند.


  6 باشگاه اکنون فاتح سه عنوان قهرمانی فوتبال در یک سال هستند ؛ جام قهرمانی و جام حذفی کشور خود و نیز لیگ قهرمانان اروپا. اینترمیلان ششمین تیمی است که فاتح هر سه عنوان قهرمانی در سال 2010شده است. پیش از این ''سلتیک'' در سال 1967 ، '' آژاکس'' در 1972 ، '' آیندهوون'' در 1988 ، '' منچستریونایتد'' در 1999 و ''بارسلونا'' در 2009 چنین مقامی را کسب کرده بودند.


   تیم ''روزنبورگ'' در سال 2010 بدون شکست در 30 دیدار بوده است از این رو نخستین تیم در لیگ حرفه ای نروژ است که در طول رقابت های یک فصل بدون باخت بوده است.

 • رژیم DASH : تغذیه سالم جهت كنترل فشار خون 

  رژیم DASH چیست ؟
  اصطلاح DASHبه معنی « رویكردهای تغذیه ای جهت توقف فشارخون بالا » است . این یك روش تغذیه ای متعادلی است كه ممكن است پزشك خانوادگی شما آن را برای كاهش فشارخونتان توصیه كند .
  رژیم DASHشامل موارد زیر است:
  - مصرف پایین نمك ، چربی اشباع شده ، كلسترول و چربی
  - تأكید در مصرف میوه جات ، سبزیجات و شیر بدون چربی یا كم چربی و محصولات لبنی
  - مصرف تمامی حبوبات ، ماهی ، مرغ ( ماكیان ) و آجیل
  - محدودیت در مصرف گوشت قرمز ، شیرینی جات ، نوشابه ، شكر اضافی و یا شیرین كننده در رژیم غذایی
  - مصرف زیاد پتاسیم ، منیزیم و كلسیم و فیبر

  چگونه رژیم DASH به سالم ماندمان كمك می كند ؟
  مصرف بیش از حد سدیم ( نمك ) در رژیم غذایی به افزایش فشارخون دامن می زند . نمك بطور طبیعی در غذاها وجود دارد ، همچنین مقداری نمك در حین آماده كردن و پختن غذا به آن اضافه می شود . رژیم DASH ، با استفاده از كاهش مقدار سدیم در رژیم غذایی شما به كمتر از 2300 میلی گرم در روز ، كمك می كند فشارخونتان پائین بماند و یا از بالا رفتن فشارخونتان جلوگیری می كند .
  میوجات ، سبزیجات و تمام حبوبات توصیه شده در رژیم DASH ، تمامی عناصر مورد نیاز در یك رژیم سالم غذایی مانند لیكوپن ، بتاكاروتن ، ایزوفلاوین را تأمین می كند . این موارد به شما كمك می كند تا بدنتان را در مقابل بیماریهای شایع مانند سرطان ، پوكی استخوان ، سكته مغزی و دیابت محافظت نمایند .
  پس از شروع رژیم DASH ، بعلت كاهش لیپوپروتین با چگالی پایین LDL ( یا چربی بد ) و سطح كلسترول ریسك ابتلا به بیماریهای قلبی كاهش می یابد .
  اگر در ابتدا دنبال كردن رژیم DASH سخت بود ، اشتیاقتان را از دست ندهید . در ابتدا با اهداف كوچك و قابل دسترس شروع كنید . پیروی از این ایده به تغییراتی در روند سلامتی شما كمك می كند .
  پیروی كردن از رژیم DASH ممكن است فشارخونتان را طی مدت زمان كوتاهی حدود 2 هفته تا چند درجه پایین آورد .
  اما در هرصورت شما نباید بدون صحبت با پزشكتان داروهای فشارخون و یا سایر نسخه های دارویتان را قطع كنید .
  چه نوع غذاهایی در رژیم DASH مصرف می شوند ؟

  رژیم DASH یك روش تغذیه ای متعادل برای سلامتی است . پیروی كردن از رژیم DASH نیاز به خریدن غذاها، قرص های خاص ، و یا پختن غذابه روش طبخ خاصی ندارد . اگر شما از رژیم DASH پیروی كنید ، روزانه حدود 2000 كالری غذا مصرف می كنید . این كالری از غذاهای مختلفی حاصل می شود .

  رژیم DASH :
  - تمامی حبوبات(6 تا 8 وعده در روز)
  - سبزیجات ( 4 تا 5وعده درروز)
  - میوه ها ( 4 تا 5 بار وعده درروز )
  - شیركم چرب یا بدون چربی و محصولات لبنی ( 2 تا 3 با در روز )
  - گوشت های كم چرب و ماكیان و ماهی ( 6 وعده یا كمتر در روز )
  - دانه ها ی خوراكی ( خشكبار ) ( 4 تا 5 وعده در هفته )
  - چربی و روغن (2 تا 3وعده در روز )
  - شیرینجات ، ترجیحاً كم چرب یا بدون چرب ( 5 وعده یا كمتر در هفته )
  - سدیم ( كمتر از 2300 میلی گرم در روز ) به طور مثال یك قاشق غذاخوری نمك، حاوی حدود 2300 میلی گرم سدیم است.

  شما می توانید رژیم DASH را با آنچه نیازمندید تطبیق دهید . برای مثال :

  - برای كاهش فشارخون، برخی از كربوهیدراتها را با پروتئین كم چرب و یا چربیهای غیراشباع جایگزین نمایید .
  - اگر شما نیاز به كاهش وزن دارید ، میزان كالری غذای مصرفیتان را به حدود 1600 كالری در روز كاهش دهید .
  - اگر شما 40 سال یا بیشتر دارید و یا آفریقایی – آمریكایی هستید و یا دچار فشارخون بالا هستید ، از انواع رژیم غذایی كم نمك تر استفاده كنید ( كمتر از 1500 میلی گرم در روز )

  چگونه عادت غذایمان را تغییر دهیم ؟
  - توجه كردن به عادت غذایی روزانه: برای 2 یا 3 روزفهرستی از مواد خوراكی كه در طول روز مصرف می كنید را تهیه نمایید و سپس فهرست را با مواد غذایی و میزان پیشنهاد شده آن در رژیم DASH مقایسه و تغییرات لازم در خوراكی های روزانه خود ایجاد كنید.
  - تغییرات را یكی یكی اعمال كنید برای مثال از مواد مورد علاقه شروع كنید.
  باید وعده های غذایی مربوط به هر نوع را بدانید. برای مثال یك وعده معادل 1 تكه نان یا 8 اونس از شیر یا یك فنجان سبزیجات خام و یا 2/1 فنجان سبزیجات پخته شده است.
  - اگر مصرف بیش از حد میوه و سبزیجات باعث نفخ یا اسهال می شود ، میزان مصرف این نوع غذاها را باید به تدریج افزایش دهید . همچنین می توانید با پزشك خانواده تان در مورد تجویز داروهایی برای كاهش این علائم صحبت نمایید تا زمانیكه بدنتان نسبت به مصرف این دسته غذاها عادت نماید .
  - بیشتر ورزش كنید فعالیت فیزیكی به پایین بودن فشارخون و كاهش وزن كمك می كند .
  - چاشنی ها ی بدون نمك استفاده نمایید و نمك را در دستور غذایی كم و یا حذف نمایید .
  - تا جایی كه ممكن است از غذای تازه و غیرفرآوری شده استفاده نمایید . از غذاهای یخ زده ، مخلوطهای بسته بندی شده ، سوپهای كنسرو شده و چاشنی های سالاد قوطی شده كه اغلب دارای سدیم بالایی هستند اجتناب كنید .
  - زمانیكه غذاهای كنسرو شده منجمد و یا فرآوری شده تهیه می كنید ، حتماً برچسب غذایی آن را در مورد میزان سدیم ، شكر و چربی اشباع شده چك كنید . به دنبال عباراتی مانند « نمك افزوده نشده » « بدون نمك » ، « كم نمك» و یا « خیلی كم نمك » باشید . غذاهایی با چربی غیراشباع یك گانه و چندگانه را برای مصرف انتخاب كنید .
  - از غذاهایی كه به روش بخارپز ، سوخاری ، آب پز ، كباب پز و stir-fry آماده می شوند ، استفاده كنید . از آبگوشت كم نمك و یا از آب بجای كره یا روغن استفاده كنید .
  - وقتی در رستوران غذا می خورید ، چگونگی روش طبخ غذا را بپرسید . ازآنها بخواهید در صورت امكان غذای شما را بانمك كمتری تهیه كنند . چاشنی های نمكی ، مانند كچاپ ، خردل ، ترشی یا سس را به غذایتان اضافه نكنید .
  منبع: FamilyDoctor.org ( ترجمه: سارا خلج )

   
 • انجام لقاح در محیط آزمایشگاه با افزایش شانس ابتلا کودکان متولد شده از این طریق به سرطان همراه می باشد 

  شانس بروز سرطان های دوران کودکی در متولدین حاصل از لقاح خارج از رحم، در محیط آزمایشگاه بطور متوسط افزایش می یابد. مطالعه ای که بزرگترین پژوهش علمی زمان خود بود، نشان داد از دیدگاه آماری خطر افزایش احتمال ابتلا به سرطان قابل تأمل است.
  در این تحقیق 26692 کودک متولد شده به شیوه IVF با 2.4 میلیون کودک متولد از بارداری طبیعی به عنوان گروه کنترل مورد مقایسه قرار گرفتند. 53 مورد کودک مبتلا به سرطان در متولدین به شیوه IVF بین سال های 1982 تا 2005 دیده شد( میزان مورد انتظار 38 نفر بود). دکتر کالن عضو تیم انستیتو Tornblad از دانشگاه Lund سوئد، می گوید: باید تاکید کنیم که برای یک کودک متولد شده از طریق IVF شانس ابتلا به سرطان پایین است. ایشان باور دارند که این شیوه بارداری، به تنهایی عامل بالا رفتن احتمال ابتلا به سرطان نمی باشد، ولی می تواند تحت تأثیر صفات ناشناخته ی مادرانی باشد که از طریق IVF باردار می شوند؛ و یا می تواند از طریق افزایش عوامل پر خطر شناخته شده ای باشد که کودک را در دوران نوزادی تهدید می کنند. در نوزادان متولد شده از طریق IVF خطر افزایش احتمال بروز مشکلات دوره پری ناتال از قبیل مالفورماسیون های مادرزادی وجود دارد.
  در واقع این تحقیق نتیجه مطالعه ای است که در گذشته توسط همین گروه تحقیقاتی در سوئد انجام گرفته است (.(Fertil,Stril. 2005, 84:05-610. دراولین مطالعه صورت گرفته توسط این گروه، تعداد کودکان کمتری از متولدین به شیوه IVF ، در زمان بسیار کوتاهی موردپیگیری و بررسی قرار گرفتند. نکته قابل توجه آن است که خطر احتمال بروز سرطان طی هردو مطالعه یکسان بود ولی نتیجه آماری قابل ملاحظه ای از مطالعه اول بدست نیامده است.
  در میان 53 کودک مبتلا به سرطان در مطالعه اخیر، 18 نوزاد به انواع نئوپلاسم های خونی مبتلا بوده اند (میزان احتمالی مورد نظر 12.3 نفر بود) که از این تعداد 15 نفر لوکمی لنفوبلاستیک حاد داشته ا ند، 15 نوزاد مبتلا به نئوپلاسم سیستم اعصاب مرکزی (تعداد احتمالی مورد انتظار 8.1 نفر) که 7 تن از آنها مبتلا به آستروسیتوما بوده ا ند، 2 نوزاد رتینوبلاستوما (تومور بدخیم رتین) داشته ا ند (تعداد مورد انتظار1.25) و در 6 نفرهیستوسیتوز سلول های لانگرهانس پانکراس گزارش شده بود (تعداد مورد انتظار 1 نفر) .
  یک سال بعد از تولد، متولدین شیوه IVF احتمال میزان وقوع انواع بدخیمی ها در کودکان IVF 1.42 بوده است. پژوهشگران نسبت به قرار دادن هیستوسیتوز سلول های لانگرهانس در لیست بدخیمی ها تردید دارند و از آنجایی که در مورد اپیدمیولوژی این بیماری دانسته ها اندک می باشند؛ هنوز این سوال مطرح است که آیا این بیماری یک نئوپلاسم بدخیم است یا یک پروسه خودبخودی؟ به دنبال این مسأله پژوهشگران تحقیق کاملی بر روی خطر عوامل احتمالی بروز سرطان انجام داده ا ند، که گروه مطالعه شامل کودکان با هیستوسیتوز سلول های لانگرهانس بوده، که همین امر عامل کاهش ضریب نسبیت (Odd ratio) تا 34.1 شده است.
  سؤال این است که چه چیزی باعث افزایش احتمال ابتلا به سرطان در این کودکان می شود؟این گروه پژوهشگر دریافتند که مادران نوزادان متولد شده از طریق IVF از خیلی جهات با 4.2 میلیون مادر ی که بصورت طبیعی باردار شدند متفاوت هستند:1- سن بارداری آنها بالاتر بوده است 2- درصد بالایی از آنها ازدواج اولشان بوده است 3- تعداد کمتری ازآنها سیگار مصرف می کردند 4- شاخص توده بدنی BMI) ) با لاتری داشتنده اند 5-تعداد کمی از آنها در خارج از کشور سوئد به دنیا آمده بودند. تفاوت های بین مادران و حتی تعدیل این تفاوت ها هیچ تأثیری بروی خطر احتمالی پیش بینی شده نداشته است. خصوصیات نوزاد در یک ماه اول بعد از تولد برروی خطر احتمالی ابتلا به سرطان تاثیر دارد. ارتباط زیادی بین افزایش شانس ابتلا به سرطان با تولد قبل از هفته 37، وزن 4500 گرم یا بیشتر در زمان تولد، و آپگار پایین وجود دارد. فاکتور هایی که دوره نئوناتال را تحت تأثیرقرار می دهند به عنوان واسطه ی بین پروسه IVF با ایجاد سرطان عمل می کنند. در مطالعات گوناگون دو مورد از این فاکتور ها نشان داده شده است که یک ارتباط پایدار با افزایش ابتلا به سرطان در دوران کودکی دارند این دو فاکتور در طی این مطالعه انجام شده نیز دیده شدند.
  MedScape, Medical News, July 20, 2010 : منبع
  ترجمه : خانم دکتر سمیرا ایرانی

   
 • مزایای اهداء خون 

  زمانی كه بانك های خون با نگرانی اعلام می كنند كه ذخیره های خون ومحصولات خونی كاهش یافته ، بهترین دلیل برای بالا زدن آستین هایتان جهت انجام كار خداپسندانه است . یکی از پژوهش گران دانشگاه فلوریدا ، دكتر Jerome Sullivan ادعا می کند اهداء خون می تواند شما را سالم و تندرست نگه دارد . علت آن است که هربار با اهداء خون ، مقداری از آهن بدن شما خارج می شود . سطوح بالای آهن خون می تواند شانس ابتلاء به بیماری قلبی را افزایش دهد . نشان داده شده است كه آهن اکسیداسیون كلسترول را سرعت می بخشد ، پروسه ای كه طی آن آسیب عروقی ایجاد شده و منجر به بروز بیماری قلبی – عروقی می شود .
  استدلال وی در مورد این مسأله که چرا بیماری های قلبی- عروقی در آقایان زودتر بروز می کند؛ آن است که خانم ها با از دست دادن خون به علت عادت ماهانه از سطح آهن خون كمتری برخوردار هستند . از طرف دیگر آقایان از سن 20 سالگی شروع به ذخیره كردن آهن در بافت های بدن خود می كنند این درست زمانی است که خطر بروز سكته های قلبی در آن ها رو به افزایش است .
  بر اساس گفته های دكتر Hebert Victor ، هماتولوژیست دانشگاه علوم پزشكی نیویورك، بطور طبیعی 1000 میلی گرم آهن در بدن یك مرد بالغ و فقط 300 میلی گرم آهن در یك خانم قبل از رسیدن به یائسگی ذخیره می شود . زمانی كه عادت ماهانه در خانم ها متوقف شد ، میزان آهن خون و خطر ابتلاء به بیماری قلبی- عروقی در آنها نیز رو به افزایش خواهد بود و از این نظر مطابق آقایان خواهند بود .
  نظریه دكتر سولیوان همه را متقاعد نمی كرد ، دكتر Peter Tomasulo سرپرست فدراسیون بین المللی جمعیت طلیب سرخ می گوید: " من باور نمی كنم كه بطور قطع ارتباطی بین سطح آهن و خطر ابتلاء به بیماری قلبی - عروقی در مردهایی که متابولیسم طبیعی آهن دارند ، وجود داشته باشد " بیشتر محققین در واقع هنوز بر این باور هستند كه شاید هورمون استروژن مهم ترین علتی باشد كه خانم ها را از بیماری قلبی- عروقی محافظت می كند، البته تا زمانی كه به سن یائسگی نرسیده باشند .
  اما یافته های مختلف اخیر معطوف به حمایت از احتمال این مسئله است كه سطوح آهن خون هم در این قضیه نقشی دارند. در تحقیقی كه سال گذشته در ژورنال circulation منتشر شد، دانشمندان سوئدی به این نتیجه رسیدند که مردان مبتلا به نوعی ناهنجاری های ژنتیكی با افزایش خفیف سطح آهن خون مواجه هستند و2 تا 3 برابر شانس حمله قلبی در آن ها افزایش می یابد. در مطالعه دیگری كه در همین ژورنال به چاپ رسید، نوشته شده بود كه خانم های حامل نوعی ژن ناهنجار نیز در معرض خطر ابتلا به بیماریهای قلبی عروقی هستند .
  این مطالعه به انضمام نظریه دكتر سولیوان ، تئوری سطح آهن خون و ارتباط آن با بیماری قلبی عروقی را بیشتر مورد تائید قرار داد.
  البته این مسأله تا زمانی كه پژوهشگران مطالعات وسیع و کنترل شده ای را برای مقایسه بروز بیماری های قلبی - عروقی بر روی مردانی كه بطور مرتب خون اهداء می كنند با مردانی كه این كار را انجام نمی دهند؛ بطور قطعی به اثبات نخواهد رسید.
  تا کنون چندین مطالعه كوچك انجام گرفته است که همگی پیشنهاد می كنند ، اهداء خون می تواند از بروز بیماری های قلبی – عروقی جلوگیری کند .
  بطور مثال ،بر اساس مطالعه ای در فنلاند که بر روی 2682 مرد انجام گرفت و در ژورنال اپیدمیولوژی امریكا شماره سپتامبر 1998 منتشرشد، آمده است كه مردهایی كه حداقل سالی یك مرتبه خون اهداء می كنند 88% كمتر در معرض حمله قلبی قرار دارند تا افرادی كه این كار را انجام نمی دهند . مطالعه دیگری كه نشریه Heart در آگوست 1997 به چاپ رسید آمده است؛ مردانی كه خون اهداء می کنند خیلی كمتر علائم بیماری های قلبی – عروقی را نشان می دهند . در هر حال دكتر سولیوان بر روی این مسأله پافشاری دارد كه شواهد فراوانی مبنی برتوصیه های بهداشتی جهت كاهش سطح آهن خون وجود دارد و چه چیزی مهم تر از این است كه هیچ خطری برای فرد سالم با اهداء خون وجود ندارد بجز مزایای ذکرشده .ایشان اضافه می کند : 30 سال پیش كه بانك های خون برای اهداء خون پول پرداخت می كردند ، باعث شد تا عده ای در ارتباط با تاریخچه پزشكی خود حقیقت را نگویند این امر منجر به افزایش بروز برخی بیماری ها شد، افرادی كه بدلیل منافع شخصی خون اهداء می كنند بیشتر به هپاتیت و سایر بیماری های منتقل شونده از طریق خون، هستند .
  امرزو علی رغم غربالگری دقیق خون های اهدا شده، پزشكان زیادی با تئوری آهن دکتر سولیوان موافق نیستند . اما همگی بر این موضوع كه اهداء خون كاری عاقلانه و انسان دوستانه است موافقت دارند .

  ترجمه: دکتر سمیرا ایرانی

   
 • معنویت در درمان سرطان موثرتر از شیمی درمانی است  

  رییس مرکز تحقیقات سرطان گفت: معنویت و معنوی درمانی بویژه برپایه اسلام توفیقی به مراتب بیشتر از شیمی درمانی در درمان بیماران مبتلا به سرطان داشته است.
  پروفسور محمد اسماعیل اکبری روز چهارشنبه به خبرنگار علمی ایرنا افزود:سرطان سومین علت مرگ در کشورما محسوب می شود که درصورت کنترل سوانح و حوادث می تواند مانند سایر کشورها دومین عامل مرگ باشد.
  وی با اشاره به روند رو به رشد سرطان در کشورهای مختلف از جمله ایران اظهار داشت بر اساس تحقیق سازمان ملل متحد، حدود 10 سال آینده تعداد مبتلایان به سرطان به بیش از دو برابر افزایش خواهد یافت.
  این پژوهشگر اظهار داشت از این رو ضرورت تحقیق و پژوهش برای ارائه شیوه های نوین تشخیص و درمان سرطان در سراسر جهان احساس شد و در این بین ایران نیز چهارسال پیش با همین هدف مرکز تحقیقات سرطان را در تهران تاسیس کرد.
  وی انجام تحقیقات در زمینه نیازهای ملی، برگزاری چهار کنگره سالانه،حدود 20 کارگاه فنی آموزشی و انتشار یک مجله بین المللی انگلیسی زبان با عنوان Iranian journal cancer و تربیت متخصصان دکترا در زمینه های مختلف سرطان را از جمله فعالیت های این مرکز عنوان کرد.
  اکبری گفت بشر یک موجود فیزیکی صرف نیست بلکه ابعاد روانی و معنویی نیز دارد و به همین جهت سازمان جهانی بهداشت برای سلامت چهار بعد فیزیکی- جسمی، اجتماعی، روانی و معنویی تعریف کرده است.
  وی با اشاره به فعالیت محققان مرکز تحقیقات سرطان در زمینه تمامی سرطان ها افزود: این بررسی ها شامل بررسی های "اپیدمیولوژیک" که آمار و ارقام شیوع سرطان در کشور را نشان می دهد، "سلولی مولکولی" که نشان دهنده بنیان های بیماری و تشخیص و درمان آنهاست، "بالینی" که حاکی چگونگی بروز این بیماری در بین مردم ایران است و زمینه های "روانی" و "معنوی" که بسیار جدید است می شود.
  به گفته اکبری پژوهشگران این مرکز با انجام تحقیقاتی در زمینه سلولی مولکولی و زمینه های ریز و ژنتیک برای کشف تفاوت سرطانها در ایران با سایر نقاط دنیا دریافته اند ماهیت سرطان ها در ایران تا حدودی با دنیا متفاوت است.
  وی به تحقیقات گسترده این مرکز بر روی بحث های "معنوی" اشاره کرد و گفت تحقیقات در این زمینه برای نخستین بار در کشور راه اندازی شده و موفق شدیم نشان دهیم بحث های "معنوی درمانی" بویژه برپایه اسلام توفیقی به مراتب بیشتر از شیمی درمانی در درمان بیماران مبتلا به سرطان داشته است.
  اکبری گفت :یافته های قابل توجه خود را در قالب مقالات انگلیسی زبان در دنیا مطرح کرده ایم.
  به گفته وی،بدون در نظر گرفتن دین افراد، آنهایی که به دنیای نادیده قدرت لایزال و ماندگار کریم و مهربان معتقدند یا کمتر به سرطان مبتلا می شوند، یا سرطان خوش خیم می گیرند، بهتر درمان می شوند و طول عمر بیشتری دارند.
  رییس مرکز تحقیقات سرطان ایران گفت :اکنون ما پیشقراول بحث های روانی معنویت در سرطان در بین تمامی 22 کشور شرق مدیترانه هستیم و در واقع این مرکز بنیانگذار این رشته علمی است.
  وی به همکاری این مرکز با مراکز حوزوی اشاره کرد و گفت اکنون دانشجویان روحانی کارشناسی ارشد روانشناسی را برای مقطع دکتری پذیرفته ایم چرا که به پشت زمینه های علمی حوزوی نیاز داریم .
  * سرطان در ایران

  رییس مرکز تحقیقات سرطان ایران گفت : سالانه حدود 75 هزار مورد جدید سرطان در کشور کشف می شود که این تعداد با محاسبه کسانی که از سرطان زنده می مانند، رقمی حدود 350 هزار بیمار سرطانی در کشور را نشان می دهد.
  به گفته وی این رقم سالانه بسته به نوع سرطان 5/4 تا 6 درصد افزایش می یابد.

  سرطان معده شایعترین سرطان در ایران

  محمد اسماعیل اکبری گفت سرطان معده شایعترین سرطان در بین مردان ایرانی و سرطان سینه شایع ترین سرطان در بین زنان این کشور است.
  وی تاکید کرد کشنده ترین سرطان در ایران برای زن و مرد سرطان معده است.
  این متخصص با اشاره به اینکه دلیل قطعی برای بروز سرطان نداریم اظهار داشت رژیم غذایی نامناسب، خوردن نمک، چربی های اسید ترانس، چربی های اشباع شده، چاقی، استرس های روانی، دخانیات و الکل و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان شایع ترین عواملی هستند که در بروز سرطان معده نقش دارند.
  افزایش سرطان سینه در بین زنان ایرانی

  رییس مرکز تحقیقات سرطان با اشاره به افزایش موارد ابتلا به سرطان سینه در بین زنان ایرانی گفت: ازدواج نکردن، بچه دار نشدن، عدم شیر دهی و سابقه فامیلی از عوامل بروز سرطان سینه در بین زنان هستند.
  وی با تاکید بر مصرف بی حساب و کتاب هورمون ها در کشور و گفت مصرف هورمون های جنسی استروژن و پروژسترون در معالجات زیبایی و بیماری پوستی که در هیچ جای دنیا مورد تایید نیست، می تواند موجب بروز سرطان سینه، تخمدان و مشکلاتی رحمی شود .
  این پژوهشگر در مورد مصرف داروهای هورمونی پیشگیری از بارداری و خطر ابتلا به سرطانهای زنانه گفت: مصرف داروی پیشگیری از بارداری باید بسیار بلند مدت باشد مثلا 10 سال و از زمان مصرف نیز 10 سال گذشته باشد تا خطری برای فرد ایجاد کند.
  نقش عوامل فیزیکی و ماورائه طبیعه در بروز سرطان

  اکبری گفت استرس ها و وقایع اتفاقیه در زندگی افراد موثرند و در این بین تمام عوامل از جمله عوامل فیزیکی و معدنی و نادیدنی و اندیشه ای نیز در بروز سرطان نقش دارند.

   
 • کاهش روند شیوع عفونت اچ آی وی در بین معتادان تزریقی کشور  
  یکشنبه 5 دی 1389

  رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت ،‌درمان و آموزش پزشکی گفت: ‌روند شیوع عفونت اچ آی وی در بین معتادان تزریقی کشور کند شده است.

  به گزارش ایرنا ، دکتر ‌" محمد مهدی گویا ‌"‌روز شنبه در آیین گشایش نوزدهمین کنگره بیماری های عفونی و گرمسیری ایران گفت‌: به رغم کند شدن روند شیوع عفونت اچ آی وی در بین این قبیل معتادان هنوز هم شیوع این عفونت در بین آنها به صورت متمرکز وجود دارد.
  وی همچنین اظهارداشت :‌ هر چند نظام سلامت کشور شاهد کاهش چشمگیر روند شیوع اچ آی وی در معتادان تزریقی است، اما نمی توان گفت که ما از این کاهش راضی هستیم .
  گویا از سوی دیگر به تغییر الگوی انتقال عفونت اچ آی وی در کشور اشاره کرد و گفت‌: این عفونت در بین زنان و راه انتقال از طریق روابط جنسی رو به افزایش است که باید در این راستا مداخله مناسبی صورت بگیرد.
  این مقام مسوول در وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ،‌‌افزایش کیفیت خدمات به ویژه برای نسل جوان را به عنوان یکی از را ه های مهم کاهش آسیب مورد تاکید قرار داد.
  وی همچنین افزایش ساماندهی مراقبت و درمان سرپایی و بستری ،مشاوره های روانی ، پیشگیری و درمان بیماری های آمیزشی ، پیشگیری و درمان به موقع سل را از دیگر راهکاری کاهش آسیب عفونت اچ آی وی در کشور عنوان کرد .
  گویا خاطر نشان کرد که به جای اینکه فوکال پوینت درمان یا پزشک مسوول درمان در مراکز استان ها برای اچ آی وی وجود داشته باشد ، باید در هر شهرستان پزشک مسوول درمان نیز در رابطه با اچ آی وی فعالیت داشته باشد.
  وی توجه جدی تر به مواد محرک و اعتیاد آور ، سل مقاوم به دارو و همچنین افزیش کیفیت و کمیت برنامه های مراقبت از زنان آسیب پذیر را از دیگر راه کارهای کاهش آسیب بیان کرد.
  رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی به استراتژی های درمان اشاره کرد و گفت:‌ آنچه که استراتژی درمان را دارای اهمیت می کند این است که تعداد بیماران مبتلا به عفونت اچ آی وی ‌نیازمند درمان رو به افزایش است که در این راستا سیاست های درمان اچ آی وی در دنیا به دلیل اینکه موارد مرگ ناشی از اچ آی وی کاهش یافته و در مقابل ، نیاز به درمان بیشتر شده ، تغییر کرده است.
  *** عملکرد سه استان در مبارزه با مالاریا در حد معجزه بوده است
  گویا در بخش دیگری از سخنانش در مورد مالاریا که کانون آن در استان های سیستان و بلوچستان ،‌جنوب کرمان و استان هرمزگان است، گفت: امسال دو هزار و 476 مورد ابتلا به این بیماری در مناطق دارای انتقال محلی این بیماری گزارش شده است.
  وی گفت ‌: این کاهش 45 درصدی ابتلا، به سادگی میسر نبوده و عملکرد سامانه بهداشتی سیستان و بلوچستان ، هرمزگان و کرمان برای این کاهش در حد معجزه بوده است.
  گویا گفت‌: کشور در حالی دو هزار و 476 مورد ابتلا به مالاریا را در مناطق دارای انتقال محلی در سالجاری داشته که در سال 2008 این میزان به 18 هزار مورد و در سال 2009 به شش هزار و 123 مورد می رسید.
  وی افزود: بررسی ها نشان داده که سهم موارد بومی ابتلا به مالاریا 73 درصد و 27 درصد موارد نیز از خارج کشور وارد شده است.
  گویا اضافه کرد:‌ 78 درصد مبتلایان به مالاریا در کشور از 28 شهرستان استان های سیستان و بلوچستان،‌ جنوب کرمان و هرمزگان گزارش شده است .
  این مقام مسوول در وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در خصوص وضعیت جهانی مالاریا نیز گفت‌: روش های پیشگیری از این بیماری طی سه سال گذشته نشان می دهد از سال 2008 تا 2010 هر سال از ابتلای 200 میلیون نفر به مالاریا جلوگیری شده است .
  گویا اظهارداشت ‌: به نظر می رسد در سال های آینده تحولات عظیمی را در کنترل بیماری مالاریا در دنیا به دلیل وجود روش های کنترل جدید ، علمی تر و حساب شده تر ، شاهد باشیم ؛ این در حالی است که قبل از سال 2008 وضعیت مالاریا در دنیا بدتر بود.
  *** معرفی دو داروی جدید درمان سل مقاوم به دارو
  گویا در بخش دیگری از سخنانش به بیماری سل به عنوان یکی دیگری از بیماری های واگیر دار اشاره کرد و این خبرخوش را نیز به پزشکان اعلام کرد که بزودی دو داروی جدید برای درمان سل مقاوم به دارو در دنیا معرفی می شود .
  گویا گفت‌: همچنین از 38 مورد داروی جدید برای درمان سل که در دست تحقیق است، اثر بخشی 9 دارو نیز مسلم شده و همچنین درمان سل مقاوم به دارو از دو سال به 9 ماه تغییر می یابد.
  این مقام مسوول در وزارت بهداشت ،‌درمان و آموزش پزشکی در راه بودن چهار فناوری جدید تشخیص سل در دنیا را نیز از جمله خبرهای خوش درمان این بیماری عنوان کرد که بزودی در دنیا معرفی می شود.
  وی خاطرنشان کرد: حذف سل یا رسیدن موارد سل به کمتر از یک مورد به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت از جمله اهداف مبارزه با این بیماری تا سال 2050 به شمار می آید.
  وی گفت ‌: هر چند در زمینه تشخیص و درمان سل پیشرفت های در دنیا ایجاد شده اما هنوز بخش قابل توجهی از بیماران پس از تشخیص ، بد حال هستند و هنوز دسترسی به تشخیص ودرمان صحیح و شانس بهبودی به سادگی در جهان میسر نیست .
  وی با بیان اینکه تا سال 2015 میزان کشف موارد جدید ابتلا به سل باید به حداقل 84 درصد برسد گفت‌: این در حالی است که این میزان در حال حاضر در دنیا حدود 63 درصد است .
  گویاگفت : همچنین تا 2015 باید موفقیت درمان سل به 90 درصد برسد که این میزان در زمان حاضر در دنیا به 86 درصد می رسد .
  وی به یکی از اهداف جهانی برای مبارزه با سل اشاره کرد و گفت :‌ باید در 90 درصد شهر های جهان امکان تشخیص میکروسکوپی سل نه تنها وجود داشته باشد بلکه هر کشور ، به ازای هر صد هزار نفر جمعیت یک آزمایشگاه میکروسکوپی سل را دارا باشد .
  گویا در بخش دیگری از سخنانش به ارتباط سل و اچ آی وی اشاره کرد و گفت :‌ در سال 2009 ، 400 هزار نفرا ز کسانی که به عفونت اچ آی وی مبتلا بودند بر اثر ابتلای به بیماری سل جان خود را ازدست دادند؛ بنابراین براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی تمام افراد مبتلا به عفونت اچ آی وی حتما باید از نظر سل نیز تحت آزمایش قرار گیرند .
  نوزدهمین کنگره بیماری های عفونی و گرمسیری ایران که امروز در معاونت پژوهشی یا دفتر مطالعات وزارت خارجه آغاز به کار کرد تا هشتم دی ماه به کار خود ادامه می دهد .

   
 • زنان باردار مبتلا به ایدز برای پیشگیری از ابتلای فرزندشان سزارین کنند  

  انتخاب زایمان سزارین، مصرف داروی ضد HIV در طول بارداری و هنگام زایمان، درمان کوتاه مدت نوزاد با داروهای ضد HIV و جایگزینی شیرخشک به جای شیر مادر از جمله راههای جلوگیری بیماری ایدز از مادر به نوزاد است.
  به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران، طبق آمار اعلام شده توسط مرکز تحقیقات ایدز ایران، تقریبا 37 میلیون نفر از افراد بالغ در دنیا به این بیماری مبتلا هستند که 50 درصد آنها زنان و حدود دو سوم این تعداد ساکن صحرای آفریقا هستند. از میان مبتلایان به ایدز 2میلیون و500 هزار کودک زیر 15 سال نیز به این بیماری مبتلا هستند.
  تماس جنسی شایع‌ترین نوع انتقال ایدز در سراسر دنیا بویژه کشورهای در حال توسعه است. علاوه بر این راه خون و فرآورده‌های خونی آلوده، انتقال از مادر به جنین در بارداری و دوران شیردهی و مصرف مواد مخدر بخصوص استفاده از سرنگ مشترک در مواد دخانی تزریقی از جمله راه های انتقال این ویروس است.
  اعتیاد تزریقی و استفاده از وسایل مشترک تزریق مانند سوزن، سرنگ و حتی خالکوبی از جمله مهمترین راه‌های انتقال ویروس ایدز هستند.
  انتقال ویروس از مادر به کودک که از آن به عنوان روش انتقال عمودی نیز یاد می‌شود از مهمترین علل افزایش آمار مبتلایان به این بیماری است که می توان با بکارگیری برخی روش‌ها مانند دادن شیرخشک به نوزاد به جای شیرمادر، مصرف داروی ضد HIV در طول بارداری و هنگام زایمان، انتخاب زایمان سزارین، درمان کوتاه مدت نوزاد با داروهای ضد HIV، راههای جلوگیری بیماری ایدز از مادر به فرزند است.
  آزمایش پادتن آنتی بادی ضد ویروس HIV به مدت یک ماه و نیم، 3 و 6 ماه پس از رفتار خطرناک و یا احتمال ابتلا به مراجعه کنندگان توصیه می‌شود كه آزمایش استاندارد HIV تست الیزا است. در این آزمایش مستقیماً خود ویروس جستجو نمی‌شود بلکه میزان پادتن‌هایی که بدن شخص آلوده علیه HIV تولید شده مورد بررسی قرار می‌گیرد.
  ابتلا به عفونت‌های اولیه نخستین علامت برای تشخیص ایدز است که حدود یک تا شش هفته پس از تماس و وارد شدن ویروس به بدن با علائمی شبیه سرماخوردگی با علائمی مانند تب، خستگی، ضایعات پوستی، بزرگی گره‌های لنفاوی، گلو درد، ضعف، کاهش وزن، درد عضلانی، درد مفاصل، سردرد، مننژیت اسهال، تهوع، استفراغ، بزرگی کبد، طحال، برفک دهان و عصبی شدن فرد ظاهر می‌شود.
  این دوره یک تا سه هفته طول کشیده و خود به خود بهتر می‌شود. با در نظر گرفتن احتمال بدون علامت بودن این مرحله توجه و شک پزشکان به عفونت اهمیت خواهد داشت. در این مرحله فرد آلوده هیچ گونه علامت مشخصی ندارد و در بسیاری از اوقات به طور تصادفی با مثبت شدن یک آزمایش خون تشخیص داده می‌شود.
  در عفونت علامت دار اضطراب، اختلالات خلقی، برخی اختلالات غدد درون ریز، خستگی زودرس وکاهش توانایی در انجام کارهای روزانه در بیمار دیده می‌شود. همچنین بیماری‌های تنفسی شایع‌ترین عارضه عفونت ایدز است.
  تماس‌های اجتماعی روزمره شامل دست دادن، روبوسی، ورزش، خوابیدن در یک اتاق، نفس کشیدن در هوای مشترک، ظروف غذا یا نوشیدنی مشترک، آب دهان انداختن، عطسه و سرفه، لمس دستگیره در استفاده از آب مشترک در شستشو، شنا در استخر مشترک، عرق بدن و اشک، گزش پشه یا حشرات دیگر عامل انتقال این بیماری نیستند.
  35 تا 75 درصد از بیماران مبتلا به عفونت HIV که تحت درمان قرار دارند افزایش تری گلیسیرید، کلسترول و نیز افزایش قند خون، چاقی تنه به صورت افزایش در بعضی از بیماران مجموعه مختصری از تغییرات شکل بدن مانند محیط شکم، ایجاد بالشتک چربی در پشت گردن و بزرگ شدن پستان‌ها دیده می‌شود که به لیپودیستروفی خوانده می‌شود.
  پخش سرنگ استریل بین معتادان تزریقی، تجویز متادون برای معتادان تزریقی به صورت سرپایی، استفاده از سوزن یا سرنگ یکبار مصرف از راههای موثر در جلوگیری ویروس ایدز است.
  افراد در هیچ شرایطی از سوزن سرنگ قاشق پنبه و سایر وسایل تزریق که قبلا توسط دیگران مصرف شده است نباید استفاده کنند.
  نخستین دارویی که برای پیشگیری از انتقال HIV از مادر به جنین به کار برده شد زیدوودین بود. همچنین عمل سزارین انتقال HIV از مادر به فرزند را کاهش می‌دهد. در کشورهایی که زیدوودین به طور گسترده طی بارداری استفاده می‌شود اثرات چشمگیری در کاهش انتقال HIV از مادر به جنین داشته است.
  منبع: خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران

   
 • 95 درصد مبتلایان به سرطان حنجره سیگاری هستند  
  سه شنبه 7 دی 1389

  استاد گروه گوش و حلق و بینی دانشگاه علوم پزشكی مشهد گفت:طبق تحقیقات انجام شده 95 درصد مبتلایان به سرطان حنجره، سیگاری هستند.
  دكتر مسعود نقیب زاده روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: بر طبق این بررسی ها سرطان حنجره در بین معتادان به مواد مخدر به علت استنشاق دود نیز شیوع بالایی دارد.
  وی اظهار داشت: رسانه های گروهی و صدا و سیما در اطلاع رسانی و آگاه سازی مردم نسبت به عوارض سیگار كشیدن و متعاقب آن شیوع سرطان حنجره، نقش مهم و رسالت خطیری را بر عهده دارند.
  این پزشك دارای فلوشیپ جراحی سروگردن در ادامه گفت: با كمال تاسف طی سالهای گذشته سرطان های حنجره، سرطان های حفره دهانی و تومورهای بدخیم گردن به علل مختلفی روند رو به رشدی داشته است.
  دكتر نعقیب زاده افزود: این در حالی است كه به دلیل عدم توجه و آگاهی در مراجعه به پزشك اكثر این سرطان ها به موقع تشخیص داده نمی شوند در حالی كه تشخیص به موقع عامل مهم در موفقیت درمان و جراحی تومورهای بدخیم می باشد.
  وی با اشاره اینكه هم اكنون تمامی بیماریهای مربوط به سر وگردن توسط پزشكان ایرانی قابل درمان است، افزود: در حال حاضر همه جراحی های لازم در این خصوص توسط جراحان ایرانی انجام می شود وتازه ترین تجربیات و یافته های علمی از طریق شركت در سمینارها و كنفرانس های مختلف دریافت می شود.
  وی با اشاره به اینكه اخیرا تحولات مثبتی در جراحی های سرو گردن دانشگاه علوم پزشكی مشهد رخ داده است ، گفت: انجام جراحی های مختلف در این حوزه از اقدامات در حال انجام است كه ' جابجایی یك بافت پایه عروقی در بیماران سرطانی' از جمله این جراحی ها است كه توسط پزشكان متخصص این دانشگاه به تازگی انجام شده است.
  استاد گوش حلق و بینی دانشگاه علوم پزشكی مشهد درادامه با اشاره به شستشوی دهان و بینی جهت پیشگیری و درمان سرماخوردگی در فصل زمستان، گفت: شستشوی دهان و مجاری بینی با آب نمك باید با تجویز و پیشنهاد پزشك صورت گیرد.
  به گفته وی در عفونت های ویروسی و عفونت های حاد باكتریایی شستشوی بینی نه تنها سودی ندارد بلكه مضر هم است و باعث انتشار عفونت و سایر عوارض می شود.

   
 • مغز بادام از دیابت پیشگیری می‌كند  چهارشنبه 8 دی 1389

  متخصصان تغذیه در آمریكا تاكید كردند افرادی كه نتایج تست انسولین آنها غیرعادی بوده و در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند،‌ می‌توانند با افزودن بادام به رژیم غذایی خود از بروز دیابت پیشگیری كنند.
  به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، بر اساس مقاله جدیدی كه در مجله كالج تغذیه آمریكا منتشر شده، این مغز روغنی خطر ابتلا به دیابت را كاهش می‌دهد. پیش از این نیز مطالعات تاكید كرده بود كه مغز بادام در زمینه‌های دیگر مانند سلامت قلبی و عروقی و متابولیكی مفید است.

  به گزارش سایت اینترنتی ام دی پریوات، بادام از بین مزایای بسیاری كه دارد در بهبود وضعیت كلسترول خون بسیار سودمند و پرخاصیت است. این بار متخصصان دانشگاه پزشكی و دندانپزشكی نیوجرسی دریافته‌اند كه رژیم غذایی غنی از بادام در افرادی كه مبتلا به عارضه پیش دیابت هستند از بروز دیابت جلوگیری می‌كند.
  این متخصصان پس از 6 هفته آزمایش روی دو گروه از شركت كنندگان دریافتند: ‌در گروهی كه در رژیم غذایی آنها بادام گنجانده شده بود از نظر حساسیت انسولینی بهبودی چشمگیری حاصل شد. در این افراد هم چنین سطح كلسترول بد خون كاهش پیدا كرد.
  منبع: خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران

   
 • آلودگی هوا موجب چاقی و دیابت می شود  
  شنبه 11 دی 1389

  مطالعات جدید محققان دانشگاه اوهایو نشان می دهد که قرار گرفتن کودکان در معرض آلودگی هوا خطر ابتلا به چاقی و دیابت را در آنها افزایش می دهد.

  به گزارش دیلی اکسپرس، قرار گرفتن در معرض آلاینده های میکروسکوپی ناشی از دود خودروها و سوختن سوخت های فسیلی می تواند به افزایش وزن در کودکان شهرنشین منجر شود.
  این دانشمندان همچنین دریافته اند که آلاینده ها موجب افزایش مقاومت انسولین و در نتیجه بروز دیابت نوع دو می شود.
  پژوهشگران با انجام آزمایش هایی بر روی موش ها و میزان آلودگی موجود در مناطق شهری، به این نتایج رسیده اند.
  آنها یک گروه از بچه موش ها را در معرض تنفس ذرات آلاینده های میکروسکوپی و گروه دیگر در معرض هوای فیلتر شده قرار دادند.گستره سنی این موش ها با سن یک کودک تا انسان بالغ هماهنگ بود.
  از سوی دیگر این موش ها تحت رژیم غذایی معمولی یا پرچرب قرار گرفتند.
  آن دسته از موش هایی که تحت رژیم پرچرب قرار داشتند وزن بیشتری گرفتند اما موش های تحت رژیم غذایی معمولی که10 هفته به مدت شش ساعت در روز در معرض هوای آلوده بودند دچار افزایش قند خون شدند.
  همچنین علاوه بر افزایش زیاد میزان مقاومت انسولین در این موشها میزان چربی دور شکم و اندام های داخلی آنها نیز افزایش یافت.
  موش های تحت رژیم پرچرب که هوای ناسالم تنفس می کردند به اندازه موش هایی که رژیم غذایی پرچرب داشتند و در معرض هوای سالم بودند، دچار افزایش وزن زیاد نشد.
  اما موش هایی که در معرض هوای ناسالم بودند ولی که رژیم غذایی معمولی داشتند میزان چربی در بدن آنها افزایش یافت .این امر حاکی از آن است که آلاینده ها برای افزایش وزن کافی هستند.
  نتایج این تحقیق در نشریه تصلب شرایین، ترمبوز و بیولوژی عروق منتشر شده است.

   
 • تاثیر داروی دیابت بر بدن به ژنتیك فرد بستگی دارد  
  شنبه 11 دی 1389

  پزشكان اسكاتلندی می‌گویند میزان اثرگذاری داروی معمول دیابت كه برای كنترل قند تجویز می‌شود، رابطه مستقیمی با نوع ژنتیك بیمار مصرف كننده دارد.
  به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، این داروی معمول دیابت، متفورمین نام دارد كه امروزه میلیونها نفر در سراسر جهان برای كنترل دیابت نوع دوم از آن استفاده می‌كنند و تقریبا 50 سال است كه در بازار دارو فروخته می‌شود.
  در مطالعه جدید از سوی متخصصان علوم پزشكی انستیتو مطالعات بیوپزشكی در دانشگاه دوندی اسكاتلند معلوم شد كه داروها چطور روی بیماران متخلف تاثیر می‌گذارند. یافته جدید برای پیدا كردن داروهای جدیدی كه در درمان دیابت نوع دوم موثرتر باشند، بسیار سودمند خواهد بود. این یافته حاصل تجزیه و تحلیل روی نمونه‌های خونی بدست آمده از 20 هزار بیمار است.
  به گزارش روزنامه اسكاتمن، این متخصصان روی كروموزوم خاص 11 ژنی موسوم به ATM را پیدا كرده‌اند كه روی عملكرد و تاثیرگذاری داروی متفورمین در بدن نقش دارد.
  منبع: خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران

   
 • كاربرد Frozen section در سرطان پستان 
  شنبه 11 دی 1389

  كنفرانس علمی ماهیانه مركز تحقیقات سرطان پستان توسط جهاد دانشگاهی علوم پزشكی تهران با موضوع كاربرد Frozen section در سرطان پستان با حضور دكتر فرید آزموده برگزار می شود
  به گزارش روابط عمومی بنیاد امور بیماری های خاص این كنفرانس علمی در تاریخ 16 دی ماه 89 از ساعت 8:15 لغایت 10:30 در مركز تحقیقات سرطان پستان برگزار خواهد شد.
  گفتنی است كه كه شركت در این كنفرانس دارای امتیاز بازآموزی است.
  علاقمندان می توانند به آدرس زیر : خیابان انقلاب، خیابان ابوریحان، خیابان نطری، پلاك45 مركز تحقیقات سرطان پستان – معاونت پژوهشی مراجعه فرمایند و جهت كسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 66952040 تماس حاصل نمایند.

 • توضیحاتی دیگر در مورد غار ذهن
   

  توضیحاتی دیگر در مورد غار ذهن

  و اما اگر این موضوغ حل نشده باقی بماند برای او می توان گفت كه به طرز وحشتناكی در دام غار ذهن حویش می افتد .

  برای حل این موضوع و خلاص شدن موقتی به حل مسایل كوچك و جزئی می پردازد , مثل نگاه كردن مسابقه فوتبال , حل جدول وهزاران هزار مسئله كوچك و كم اهمیت دیگر . در واقع می توانیم بگوئیم كه به كارهایی می پردازد كه بدوا برای حل كردنشان تنها به 5 درصد درگیری ذهنی نیاز باشد . این نوع كارها به او كمك موثری می كنند تا بتواند تا حدودی آرامش خود را برای دوباره فكر كردن به موضوع اصلی , بذست آورد.در بخش آینده به واكنش زنها به غار ذهن می پردازیم.

  ادامه دارد

  نوشته شده در سه شنبه 15 شهریور 1384 و ساعت 11:09 ق.ظ توسط : طراوت
  ویرایش شده در - و ساعت -


  ¿گیاهان داروئی در درمان بیماریها - خواص گیاهان داروئی
  پنجشنبه 6 مرداد 1384

  گیاهان داروئی در درمان بیماریها – بیماریهای گلو و ریه و برونش

  نام گیاه : گل آفتاب گردان

  قسمت قابل استفاده : تخم و برگ آن

  عمل : مدر و خلط آور

  مورد استفاده : سالهاست كه تخم این نهال برای درمان سرماخوردگی و بیماریهای ریوی مورد استفاده قرار می گیرد .

  طرز استفاده : 56 گرم تخم آفتاب گردان در نیم لیتر آب جوشانده شده و باید با آن 140 گرم عرق اروج و 140 گرم شكر اضافه شود .

  مقدار خوراك : روزی یك الی دو قاشق چایخوری

  خواص گیاهان داروئی

   

  اسفرزه : این دارو علاوه بر اینكه در بیماریهای یبوست ،‌ذات الجنب ، رفع خشونت سینه ، بیماری كلیه و مثانه و نا رسائی كبد و همچنین بیماری زخم معده مفید است از خارج اسفرزه بصورت ضماد ( یك الی دو قاشق سوپخوری در كمی آب ) دمل را باز می كند . اگر ضماد در بار اول ، دمل را باز نكرد باید عمل ضماد گذاری تكرار شود .

  اسفند : این گیاه كه دارای هارمالین ،‌مارمالول و هارمین است از نظر طبی برای رفع وزوزگوش و سنگینی گوش فایده دارد . اگر چند قطره جوشانده آن را در چشمی كه قرمز و ملتهب است بچكانید التهاب بر طرف می شود .

  نوشته شده در پنجشنبه 6 مرداد 1384 و ساعت 05:07 ق.ظ توسط : سینا
  ویرایش شده در پنجشنبه 6 مرداد 1384 و ساعت 05:07 ق.ظ


  ¿خواص گیاهان داروئی
  شنبه 3 اردیبهشت 1384
  <:P:> 

  خواص گیاهان داروئی - اكلیل الجبل

   

  اكلیل الجبل مقوی ، محرك ، قاعده آور و مقوی جهاز هاضمه و برای درمان ضعف اعصاب ، میگرن ( درد نیمه سر ) استسقاء یرقان ، ورم كلیتین و تپش قلب مفید است . استعمال خارجی تنطور آن برای رفع شوره سر نافع است . ماساژ سر با جوشانده آن نیز برای این منظور مفید است . جوشانده آن معده را پاك می كند و اشتها آور است . از شدت بیماری استسقاء می كاهد و مقوی برای  معده و كم خونی زنان است ، بطور كلی اكلیل الجبل داروی قوی معرق و قابض است و جوشانده اش اعصاب را تقویت و سر درد را برطرف می كند .

  نوشته شده در شنبه 3 اردیبهشت 1384 و ساعت 05:04 ق.ظ توسط : سینا
  ویرایش شده در - و ساعت -


  ¿گیاهان داروئی در درمان بیماریها
  شنبه 3 اردیبهشت 1384
  <:P:> 

  گیاهان داروئی در درمان بیماریها دفع سنگ كیسه صفرا

   

  نام درخت : زیتون

  قسمت قابل استفاده : روغن آن

  عمل : ملین و مغذی

  مورد استفاده : در قدیم روغن زیتون در بیماری های یبوست و قولنج مورد استفاده بوده و است و چنانچه زیتون به مقدار زیاد خورده شود سنگ كیسه صفرا را دفع می كند . زیتون مصرف خارجی هم دارد چنانچكه به صورت مرهم در سوختگیها و رماتیسم و بیماری های پوستی مصرف می شود .

  مقدار خوراك : یك قاشق الی دو قاشق سوپخوری

   

  نوشته شده در شنبه 3 اردیبهشت 1384 و ساعت 05:04 ق.ظ توسط : سینا
  ویرایش شده در - و ساعت -


  ¿گیاهان داروئی در درمان بیماریها
  جمعه 26 فروردین 1384
  <:P:>  <:P:>تصلب  شرائین و بیماریهای ناشی از سوء تغذیه <:P:>  <:P:> 

  نام گیاه :  یونجه

  قسمت قابل استفاده :  تمام گیاه

  مورد استفاده :  یونجه یكی از مغذی ترین گیاهان نه تنها برای احشام بلكه حتی برای انسانها است . در بیماری تصلب شرائن باید یونجه را خشك كرده آن را مخلوط با یك قاشق چایخوری سركه سیب ( cider ) و یك قاشق چایخوری عسل در یك لیوان آب سر كشید .

  <:P:>
   

  نوشته شده در جمعه 26 فروردین 1384 و ساعت 12:04 ق.ظ توسط : سینا
  ویرایش شده در - و ساعت -


  ¿گیاهان داروئی
  سه شنبه 16 فروردین 1384
  <:P:> 

  گیاهان داروئی در درمان بیماریها -  یبوست

   

  نام گیاه :   فلوس

  قسمت قابل استفاده :   مغز آن

  عمل :   ملین

  مورد استفاده :   بهترین مسهل ملایم می باشد كه گاهی با سنا مصرف می شود .

  مقدار خوراك :  شصت الی یكصدو بیست گرم

   

   

  خواص گیاهان داروئی

   

  اسطور فدوس :  مسكن ، ضد عفونی كننده ، مدر ، ضد تشنج و برای بیماریهای ریوی مفید است . جوشانده 15 گرم گل خشك اسطور فدوس در یك لیتر  آب برای تنظیم رگل خانمها مفید است . اگر شش الی پانزده گرم اسطورفدوس را در مقداری آب جوشانده ، یك استكان از آن را با كمی قند صبح و شام میل نمائید برای رفع خستگی  ، سردرد و بیماریهای عصبی مفید خواهد بود .

  <:P:>
   

  نوشته شده در سه شنبه 16 فروردین 1384 و ساعت 07:04 ق.ظ توسط : سینا
  ویرایش شده در - و ساعت -


  ¿گیاهان داروئی
  یکشنبه 23 اسفند 1383
  <:P:> 

  گیاهان داروئی در درمان بیماریها

   

  برای جنون و تشنج عضلات :

   

  نام گیاه :   شوكران

  قسمت قابل استفاده :  برگ و میوه نا رس آن

  عمل :  مسكن و آرامش بخش

  مورد استفاده :   در بیماریهای داءالرقص و صرع و جنون و سیاه سرفه مصرف دارد .

  طرز استفاده :  از برگهای خشك كوبیده و از روغن تخم آن

  مقدار خوراك :  2 الی 8 گرم

  توجه :   این گیاه سم است و باید تحت نظر پزشك مصرف شود .

   

  خواص گیاهان داروئی :

   

  آقطی :  مدر ،  ملین و مسكن و التیام دهنده است . یك لیوان دم كرده آن برای رفع سرفه مفید است . بهتر است این جوشانده شب موقع خواب مصرف شود . بعنوان مسهل 50 تا صد گرم در یك لیتر آب مصرف می شود ، برای معالجه گریب و سرما خوردگی پنجاه گرم در یك لیتر آب مؤثر خواهد بود . برای درمان رماتیسم از جوشانده گلهای خشك آن استفاده می شود . كمپرس گل آقطی جوش و خارش پوست را برطرف می كند . شیره میوه آقطی ملین و برای درمان نئورالژی ( درد اعصاب ) مفید است . پوست ریشه درخت آقطی به مقدار 40 كرم در یك لیتر آب برای درمان استسقاء تجویز شده است . میوه درخت آقطی مدر و ملین است .

   

  <:P:>

  <:P:>

  <:P:>

  <:P:>

  نوشته شده در یکشنبه 23 اسفند 1383 و ساعت 12:03 ب.ظ توسط : سینا
  ویرایش شده در یکشنبه 23 اسفند 1383 و ساعت 12:03 ب.ظ


  ¿گیاهان داروئی
  جمعه 14 اسفند 1383
  <:P:> 

  مواردی كه به ترتیب در مورد آنها مطلب نوشته خواهد شد عبارتند از :

   

  1 – گیاهان داروئی در درمان بیماریه

   

  2 – خواص گیاهان داروئی

   

  3 – سبزیجات و عصاره آنها در درمان بیماریها

   

  4 – خواص میوه ها

   

  5 – خواص میوه ها در درمان بیماریها

   

  6 – لبنیات در درمان بیماریها

  <:P:>  <:P:> 

  گیاهان داروئی در درمان بیماریها :

   

  برای جوش صورت و سایر بیماریهای پوستی :

   

  نام گیاه : شاهتره

   

  قسمت قابل استفاده : برگ آن

   

  عمل : ملین ، مدر و مقوی

   

  مورد استفاده : بیماریهای معده و پوست

   

  طرز استفاده : 28 گرم در نیم لیتر آب داغ

   

  مقدار خوراك : یك استكان هر سه ساعت یك بار

   

  خواص گیاهان داروئی 

   

  گیاه اویشن شیرازی :  آویشن شیرازی ضد سم ، ضد تشنج ، معالج برونشیت ، گریب عفونتهای ریوی و نارسائی كبد است . جوشانده غلیظ آویشن شیرازی پیازهای مو را تقویت می كند و از ریزش مو جلوگیری می كند . نوشیدن دم كرده آن مخلوط با عسل در هنگام صبح بجای چای برای سلامتی بسیار مفید است .

   

 • بیماریها و درمان
   

   

  سوء هضم

  معرفی بیماری : مجموعه علائمی چون تهوع ، احساس سوزش  در سر دل ، احساس درد  در قسمت  فوقانی  شكم ، نفخ و آ روغ واحساس پر بودن و اتساع شكم بعد از خوردن غذا ، سوء هضم نامیده می شود .

   

   

  علت بیماری : بیماریهای  دستگاه كوارش ، پر خوری یا تند  خوردن غذا ، نجویدن غذا ، غذا خوردن  بعد از عصبانیت حالات هیجانی وفشارهای روانی ، بلع مقادیر زیادی هوا ، كشیدن سیگار به تعداد زیاد ، یبوست ، خوردن غذاهائی كه خوب پخته نشده باشند ، مصرف غذاهای  پر چربی  با موادی  چون  خیار ، تربچه  و سبزیجات نفخ زا مثل لوبیا ـ كلم شلغم ـ پیاز ، از شایع ترین  علل سوء هضم  به شمار می آیند . علل  مذكور كه تغئی ر وضعیت فعالیت حركتی معده را موجب می گردند ، باعث وقفه در حركت معده و ضعف  حركات دودی  معده می شوند ، به ترتیبی كه زمان تخلیه معده طولانی شده و سر انجام اتساع  بیش  از اندازه معده را  بوجود می آ ورند . بطو رمثال  گرسنگی و غذاهای  اشتها آور انقباض  معده  را افزایش  می دهد ، حال آنكه  ترس ، شوك و خستگی  مانع  این  انقباض می شودیا الكل  و  قهوه حركات دودی معده را شدت می بخشد . اما كشیدن سیگار آنرا خفیف كرده و تخلیه معده را بتعویق می اندازد .

    

   

  علائم بیماری : تهوع كه بر اثر فشارهای وارده بر دیواره معده پدید می آید ، سوزش سر دل كه عبارت از ترش كردن می باشد ، نفخ كه عبارت از تجمع گاز ها در معده یا روده است ، از مهمترین علائم سوء هضم محسوب می شوند .

   

  در مان : رژیم غذائی  متعادل ، محیط آرام  و مفرح ، اجتناب از كشیدن  سیگار قبل از غذا ، پخته  بودن غذا ، بر طرف ساختن هیجان واضطراب ، تجویز داروهای ضد نفخ  ، ضد استفراغ و آرام بخشهای عصبی ، تسكین آروغها به كمك داروهای خواب آور و مایعات گازدار ،استفاده میوه جات پخته ، بیماری سوء هضم را درمان می كند .

  <:P:>

  <:P:>
 • بیماریها و درمان - زخم پیتیک
   
  <:P:>  <:P:>زخم  پیتیك <:P:> 

  تعریف :  زخم محدود و سطحی طبقه مخاطی معده را كه به داخل طبقه مخاطی عضلانی در قسمت تحتانی مری ، معده ، دوازدهه و سایر نقاط حساس معده نفوذ كرده باشد ، زخم پیتیك می نامند .

  علت :   ازدیاد ترشح اسید معده ، مهمترین عامل ایجاد كننده زخم پیتیك به شمار می آید . البته اختلالات روانی در ایجاد زخم مذكور تاثیر غیر قابل انكاری را دارند .

  علائم :   در مواردی كه زخم در ناحیه مری باشد ، ناحیه حفره یا پشت استرنوم دردناك است . در زخم معده درد و سوزش و آروغ های ترش و اتساع شكم و تهوع و استفراق ترشح زیاده از حد بزاق و بی اشتهائی و لاغری و اسهال و كم خونی از علائم زخم پیتیك به شمار می آیند .

  درمان :  درمان این بیماری در موارد خوش خیم جنبه التیامی دارد ، برای این منظور استراحت فكری و بدنی ، آرام كردن فعالیت حركتی و ترشح معده ، اصلاح كردن وضع تغذیه . و در صورت بد خیم بودن و وجود سرطان ، جراحی از عوامل درمانی زخم پیتیك محسوب می شود .

  <:P:>
    <:P:> 
 • بیماریها و درمان
  شنبه 3 اردیبهشت 1384
  <:P:>  <:P:>اتساع حاد معده : <:P:> 

  تعریف :  اتساع ناگهانی معده كه طی آن تنوس معده به سرعت و ناگهانی از بین می رود و مقدار زیادی مایع و گاز در معده جمع شود ، اتساع حاد معده نامیده می شود

  علت :  وقفه در واكنش اعصاب حركتی معده ، فشار وتحریك مكانیكی دوازدهه در حین اعمال جراحی ، از دست رفتن الكترولیتها در اشخاص ضعیف ، انغاركتوس و ترمبوز شریانی از علل مهم اتساع معده محسوب می گردد .

  علائم :  احساس انباشتگی شكم ، درد ، استفراغ مایع آغشته به صفرا ، اتساع قسمت فوقانی شكم ، بروز صدا ، تشنگی ، تنگی نفس و بالاخره كالت شوك از علائم بارز اتساع شكم به شمار می آید .

  شناخت :  استفراق شدید و بروز علائم ذكر شده موجب شناخت اتساع حاد معده می گردد .

  درمان :  خالی كردن معده ، حفظ تعادل الكترولیتی بدن ، جبران آب از دست رفته بدن ، به كمك داروها از عوامل مهم درمانی اتساع حاد معده می باشند .

  <:P:>
   
 • آیا سـرفه هـای پی در پی می کنید؟ و یا بـه همراه سرفه خـون بـالا مـی آورید؟ آیـا از درد دائـمی قفسـه سیـنه رنج مـی بـریــد؟ سینه شما خس خس می کند و دچار تنگی نفـس هسـتـید؟ وزن بدنتان بدون وجود هیچ دلیلی رو بـه کـاهش اسـت؟ اگـر چـنـین اسـت حتـمـا با پزشک خود در مورد آزمایشات سرطان ریه مشورت کنید. سرطان ریه از انواع سرطان های مرگ آور میـبـاشد که هر سـاله تـعـداد زیـادی را به کـام مـرگ مـی برد. آمـار نشـان مـیــدهد که قربانیان سرطان های سینه، پروستات و روده رویـهـم کـمـتر از تعداد قربانیان سرطان ریه هستند. تقریبا 60 درصد بیماران را مردها تشکیل می دهند و 33 درصد از کـل دلایــل مـرگ و مـیـر مـردها از سـرطـان، سـرطـان ریــه می باشد.

  در این مقاله دلایل، نشانه ها، درمان و طریق پیشگیری از ابتلا به این بیماری را برای شما شرح می دهیم.

  دلایل بروز سرطان ریه
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

  استعمال دخانیات
  هیچ شکی وجود ندارد که مصرف تنباکو از اصول بنیادین ابتلا به سرطان ریه است. در حقیقت حدود 80 تا 90 درصد کل بیماری های ریوی به دلیل مصرف تنباکو بروز می کنند. مدت زمان سیگار کشیدن هر چه بیشتر و طولانی تر باشد، ریسک ابتلا به سرطان ریه نیز افزایش پیدا می کند. که البته این ریسک در مردان بالاتر می باشد: مردهایی که در طول روز یک پاکت سیگار می کشند 22 مرتبه بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض ابتلا به این سرطان قرار دارند. از سوی دیگر زنانی که همین مقدار سیگار را مصرف می کنند، ریسک ابتلا در آنان تنها 12 مرتبه افزایش پیدا می کند. مصرف سیگار برگ و پیپ نیز کاری بدور از خطر به شمار نمی رود و درصد ریسک ابتلا به بیماری را در حدود 2 تا 6 درصد افزایش می دهد.

  همیشه در مورد خطرات دود سیگار برای افراد غیر سیگاری مطالب بسیاری می شنوید و حتی پیش بینی شده است که خطرات آن در افراد غیر سیگاری نسبت به افرادی که سیگار می کشند بیشتر است. با توجه به میزان قرار گرفتن در معرض دود سیگار میزان ریسک ابتلا به سرطان متفاوت است. برای پژوهشگران یافتن گروهی که به هیچ وجه در معرض دود سیگار نبوده اند کار دشواری است و پیدا کردن مضرات واقعی دود سیگار برای افراد غیر سیگاری کمی با مشکل بر خورد می کند. اگرچه اطلاعات موجود در این زمینه حاکی از آن است که در این افراد ریسک ابتلا به سرطان 25/0 تا 45/0 درصد افزایش می یابد.

  برای خواندن بقیه مطلب بر روی ادامه مطلب کلیک کنید

  عوامل شغلی
  عوامل معینی در خانه و یا محل کار مثل استفاده از پنبه های نسوز و یا تشعشعات رادیواکتیویته می توانند عوامل ایجاد سرطان ریه در فرد باشند. در حقیقت اگر در معرض این عوامل قرار گیرید ریسک ابتلا به بیماری در حدود 2 تا 3 درصد افزایش پیدا می کند. این رقم زمانیکه که شما خودتان هم سیگاری باشید بالاتر خواهد رفت.

  پنبه نسوز: یک ماده طبیعی است که از الیاف بسیار ریزی تشکیل شده است که می تواند باعث ایجاد بیماری های مختلفی در فرد شوند. این ماده معمولا در ساختمان خانه ها، مواد عایق کاری و همچنین به عنوان بازدارنده آتش مورد استفاده قرار می گیرد. چندی پیش سازمان محافظت از محیط زیست استفاده از چند فراورده پنبه نسوز را ممنوع اعلام کرد، اما این در حالی است که هنوز در ساختمان خانه های قدیمی، لوله های آب، مواد عایق کاری، مقواهای قطور، رنگ های با فندگی و سایر مواد پوششی و همچنین برخی کاشی ها و موزاییک ها از این ماده استفاده می شود.

  در افراد سیگاری استفاده از این ماده ریسک ابتلا به بیماری را 25/1 تا 5 بار نسبت به افراد عادی افزایش می دهد. این رقم بر اساس میزان و مدت زمان قرار گرفتن در معرض ماده فوق الذکر تغییر خواهد کرد.

  رادون نوعی گاز می باشد که از طریق شکست اورانیوم آزاد می شود. معمولا در خاک، سنگ های زیر زمینی، چاه ها و مصالح ساختمانی یافت می شود. در امریکا تقریبا 1 خانه از هر 15 خانه سطوح مختلفی از این گاز را دارا هستند. به همین دلیل وزیر بهداشت و درمان و سازمان حفاظت از محیط زیست دستور آزمایش کل خانه ها را صادر کردند. آمار بدست آمده باورنکردنی بود. در تمام خانه ها مقادیر مختلفی از این گاز کشف شد. دومین عامل ابتلا به سرطان ریه بعد از سیگار چنین عواملی هستند که در حدود 5 تا 15 درصد از کل سرطان های ریه از این طریق ایجاد می شوند.

  وراثت
  از دیگر عوامل بروز سرطان ریه عوامل وراثتی هستند. یک فرد غیر سیگاری اگر یک فامیل ( که سیگاری بوده) داشته باشد که دارای سرطان بوده، 2 تا 4 مرتبه بیش از سایرین احتمال ابتلا به سرطان را دارد. محققان بر این باورند که ژن های مشخصی وجود دارند که باعث ایجاد سرطان ریه می شوند. در حدود 50 تا 70 درصد از سرطان های ریه در جوانان به دلیل مسائل ژنتیکی بروز می کند. شاید عوامل وراثتی و ژنتیکی توضیح قانع کننده ای برای اینکه بسیاری از جوانان غیر سیگاری به سرطان ریه مبتلا می شوند در حالیکه بسیاری از افراد سالمند سیگاری به این بیماری دچار نمی شوند، باشد.

  انواع مختلف سرطان ریه
  ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ 

  2 نوع مختلف سرطان ریه وجود دارد که هر یک از آنها به نوبه خود شامل زیر گروه های متفاوتی می باشند.

  سلول های غیر میکروسکوپیک سرطان زا، که از رایج ترین نوع آن می باشند و 75 تا 80 درصد از کل موارد سرطان را تشکیل می دهند. زیر گروه های آن شامل ورم های سرطانی، کارسینومای سرطانی کوچک و بزرگ می باشد. هر یک از این بیماری ها بر اساس سلول های سرطانی که در تومور یافت می شوند و نظر پزشکان از طریق مشاهده سلول در زیر میکروسکوپ نامگذاری می شوند.

  سلول های میکروسکوپیک که خود شامل 3 زیر گروه هستند و از طریق انواع متفاوت سلول ها رشد کرده و به طرق مختلف نیز در سراسر نقاط بدن منتشر می شوند. سلول های کوچک کارسینوما، سلول های بزرگ و در آخر نیز ترکیبی از این دو زیر گروه های این بیماری را تشکیل می دهند که آنها نیز بر اساس سلول های موجود در تومور و تشخیص پزشک بر طبق آنچه که در زیر میکروسکوپ مشاهده می کند نامگذاری می شوند.

  علائم سرطان ریه
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــ
  این بیماری نشانه های متفاوت بسیار زیادی دارد که از شایع ترین علائم آن سرفه های بی پایان است. این اتفاق زمانی روی می دهد که تومور به اندازه کافی بزرگ شده و مسیر ورودی جریان هوا به درون شش ها را مسدود می کند. نشانه های دیگر سرطان ریه عبارتند از:

  - تنگی نفس
  - درد های دائمی قفسه سینه
  - بالا آوردن خون به همراه سرفه ها
  - خس خس سینه
  - گرفتگی تارهای صوتی
  - تورم صورت و گردن
  - کاهش وزن
  - خستگی
  - کم اشتهایی

  هنگامیکه سرطان به اندازه کافی رشد کرده و به سایر نقاط بدن نیز کشیده شود علائم زیر بروز می کنند:

  - سردردهای شدید
  - احساس درد
  - شکستگی استخوان ها
  - ضعف
  - خونریزی و لخته شدن خون

  تشخیص
  ـــــــــــــــــــــــــــ
  آزمایش های مختلفی برای تشخیص سرطان ریه وجود دارد. پزشکان معمولا میزان رشد سلول های سرطانی را درجه بندی می کنند. این امر به آنها کمک می کند که تشخیص دهند که آیا سرطان به سایر نقاط بدن هم کشیده شده است و یا خیر. به این وسیله می توانند روش مناسب درمانی را مد نظر قرار داده و نتایج احتمالی را پیش بینی کنند. برای تشخیص درجه رشد می توان آزمایش های مختلفی از جمله آنچه که در زیر به آن اشاره شده است را انجام داد:

  عکسبرداری از قفسه سینه توسط اشعه ایكس  ، MRI، سی تی اسکن ، PET اسکن

  اگرچه کاربر هر یک از این آزمایش ها متفاوت است اما همگی تصویری را که در آن رشد نا متعارف وجود دارد ارائه می دهند. عکسبرداری از طریق اشعه ایکس به این صورت است که یک شعاع نوری به داخل بدن فرستاده می شود و تصاویر را به صورت فیلم ضبط می کند در حالیکه سایر آزمایش ها شامل تصاویر کامپیوتری هستند.

  تکه برداری از ریه
  در این روش قسمتی از بافت تومور موجود در ریه برداشته می شود. سپس آنرا در زیر میکروسکوپ قرار می دهند تا بررسی شود که آیا سلول های سرطانی در آن یافت می شوند یا خیر. این کار هم از طریق وارد کردن یک سوزن به درون قفسه سینه و هم از طریق عمل جراحی امکان پذیر است. در جراحی قسمتی از کل تومور برداشته می شود که پزشکان این امکان را می دهد که نوع سرطان را نیز مشخص کنند.

  Mediastinoscopy  و Bronchoscopy
  در این دو فرایند مجاری لوله ای شکلی به درون ریه ها هدایت می شوند و به مناطقی که سرطان آنرا فرا گرفته است فرستاده می شوند تا مناطق دارای رشد غیر طبیعی را شناسایی کنند. در این نوع آزمایش ممکن است که نمونه هایی از بافت برای تکه برداری برداشته شود.

  آزمایش سلول های موجود در خلط
  خلطی که از طریق سرفه از ریه ها بالا می آید وسیله خوبی برای آزمایش سرطان به شمار می رود. از مزایای این روش این است که می تواند سرطانی را که از طریق اشعه ایکس شناسایی نمی شود را آشکار کند اما مکان دقیق تومور از این طریق مشخص نمی گردد و لازم است که با آزمایش های دیگر همراه شود.

  اگرچه تصویر برداری و سایر آزمایش های ذکر شده خیلی سریع بیماری را مشخص می کنند ولی به دلیل خطراتی که در بر دارند برای همه افراد پیشنهاد نمی شوند. بنابر این بهتر است که ابتدا با پزشک خود در مورد ریسک ابتلا به سرطان ریه مشورت کنید و بعد آزمایشات لازم را انجام دهید.

  روش ها درمانی
  ــــــــــــــــــــــــــــــ

  این بیماری شامل چند روش درمانی مختلف است. یکی از آنها جراحی است ( زمانی از این روش استفاده می شود که تومور سرطانی تنها در یک قسمت مشخص از ریه و گره های لنفاوی نزدیک به آن مشاهده شود) دیگری پرتو درمانی است ( با استفاده از اشعه ایکس و سایر تشعشعات سلول های سرطانی کشته می شوند) شیمی درمانی ( داروهایی که برای متوقف کردن سلول های سرطانی استفاده می شوند حال چه به طور کلی آنها را از بین ببرند و چه از تقسیم شدن آنها جلوگیری کنند)

  برای بسیاری از بیماران این روش های درمانی، بیماری را به طور کلی از بین نمی برد و فقط در رشد سلول های سرطانی وقفه ایجاد می کند و به بیمار اجازه میدهد تا مدت زمان بیشتری را زنده بماند. اما باید همیشه به پیشرفت های جدید علم پزشکی چشم امید دوخت. به عنوان مثال BLP25 واکسنی است که در آلبرتای کانادا مورد مصرف قرار گرفت و با موفقیت بر روی سلول های غیر میکروسکوپیک سرطانی عمل کرد. بیمارانی که تحت درمان این نوع واکسن بودند 44 ماه بیشتر از بیمارانی که تحت درمان عادی بودند عمر کردند. همچنین سرطان نتوانست کیفیت زندگی این نوع بیماران را تغییر دهد.

  نفس عمیقی بکشید
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــ

  اگرچه سرطان ریه می تواند در سالم ترین افراد هم بروز کند روش های معینی وجود دارند که می توانند ریسک ابتلا به این بیماری را کاهش دهند. اولین راه قطعی در پیشگیری متوقف کردن استعمال دخانیات می باشد. روش صحیح زندگی کردن را برگزینید و ورزش و نرمش را هیچگاه فراموش نکنید. اما اگر هنوز هم مردد هستید می توانید پیرامون این بیماری با پزشک خود مشورت کنید. او شما را با روش های متفاوت پیشگیری آگاه می کند و نصایح مفیدی را در اختیار شما می گذارد

عکس

درباره سایت

 • به وب سایت زیتون نیوز خوش آمدید

آخرین عناوین

عکس

نویسندگان

نظرسنجی

 • عملکرد دولت دکتر حسن روحانی را طی این دوره ریاست جمهوری چگونه ارزیابی می کنید؟

زیتون نیوز

زیتون نیوز اخبار و اطلاعات جالبی را در اختیار کاربران قرار می دهد

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic