آیت الله سید اسدالله مدنی در سال 1293 هجری شمسی در شهر دهخوارقان (آذر شهر) متولد شد. در دوران جوانی به قم عزیمت كرد و پس از گذراندن درسهای مقدماتی حدود چهار سال به تحصیل درس منقول در محضر امام مشغول شد.

  پنج سال بعد به نجف اشرف عزیمت و تدریس و تحصیل خود را در آنجا شروع كرد، در درسهای مرحوم آیت الله العظمی سید عبدالهادی شیرازی، مرحوم آیت الله العظمی سید محسن حكیم و آیت الله العظمی آقای حاج سید ابوالقاسم خوئی دام ظله العالی شركت می كرد.

  وی اولین كسی بود كه در جریان انقلاب سال 42 شمسی مردم بپاخاسته كشورمان در نجف از امام تبعیت كرد، و در انتشار تلگرام آیت الله حكیم به همین مناسبت نقش بسزائی داشت در زمان حكومت عبدالناصر تحت نظر ایشان عده ای از علمای نجف برای افشاگری چهره طاغوت در ایران به امر امام جهت تدریس علوم دینی به خرم آباد رفت و حوزه علمیه كمالیه در آنجا به تلاش و كوشش ایشان تأسیس شد.

  سپس براثر فعالیتهایی علیه رژیم منحوس پهلوی به نور آباد ممسنی و گنبد كاووس، بندر گنگان و مهاباد تبعید شد و با اوجگیری انقلاب عظیم مردم مسلمان ایران به قم بازگشت.

  بعد از پیروزی انقلاب به دعوت مردم همدان به این شهر عزیمت كرد و به لحاظ حساس بودن اوضاع آذربایجان به امر امام به تبریز عزیمت نمود. آیت الله سید اسدالله مدنی از سوی مردم همدان به نمایندگی مجلس خبرگان انتخاب شد و بعد از شهادت آیت الله سید محمد علی قاضی طباطبائی از سوی امام خمینی به سمت امام جمعه و نماینده امام در تبریز منصوب شد. وی تا وقت شهادت در این پست به امور مردم رسیدگی می كرد.

  از خصوصیات بارز آیت الله سید اسدالله مدنی اعتقاد عمیق ایشان به اعلمیت امام و برپائی نمازهای شبانه بود كه در اثنای این عبادات همیشه شهادت را از خداوند طلب می كرد. از این شهید گرانقدر پنج فرزند دختر و یك پسر بجای مانده است. وی در 12 ذیقعده الحرام 1401 هجری قمری روز جمعه در میعادگاه عاشقان الله (نماز جمعه) به شهادت رسید.

  دوران مبارزات:

  سید اسدالله مدنی از دوران جوانی به اهدافی متعال می اندیشید و همان گونه كه در بعد علمی نردبان ترقی و كمال را پیمود و به اجتهاد نایل آمد،‌ در اوضاع نابهنجار نیز در كنار مردم قرار گرفت. ایشان پیش از نهضت سال 1342 هـ ش در ایران با فرقه های گمراه در ستیز بود و پس از پیروزی انقلاب نیز همگام با امام خمینی (ره) در دلش آتش تلاش و مجاهده شعله ور بود.

  ستیز با بهائیت:

  بذر بدفرجام بهائیت در كشورهای اسلامی به دست استعمارگران انگلیسی پاشیده شد و نهال آن در دامن كج اندیشان پرورش یافت. دستهای پنهان این مسلك را در ممالك اسلامی بویژه شیعه نشین رواج دادند و با ورود فرهنگ بیگانه و بازگشت روشنفكران غربزده از پرورشگاه خود نفوذ این كیش ضد مذهب به اوج خود رسید. رضاخان و عاملان دیگر غرب در ایران برای كوبیدن اسلام خصوصاً مكتب حیات بخش تشیع به ترویج كنندگان مرام بهائیگری میدان دادند به طوری كه در اندك زمانی سرمایه داران بهایی در آذربایجان بویژه مناطق اطراف تبریز بر صنایع عظیم استان از جمله كارخانجات برق مسلط شدند. قبضه كردن شریانهای اقتصادی روزبه روز كارگران شیعه شاغل در این مركز را با شبهات فكری و عقیدتی مواجه می ساخت. آیت الله مدنی كه در این ایام در حوزه علمیه قم مشغول درس و بحث علمی بود این آشفتگی اوضاع منطقه را تاب نیاورد و بی درنگ روانه زادگاه خود شد و با عشق و ایمان به مكتب و قلبی آكنده از خشم به دشمن مبارزه اش را بر ضد بهائیت آغاز كرد.

  تمام این حوادث از طرف شهربانی وقت پیگیری می شود و شهید مدنی تنها عامل همه تحریكات ضد بهائی شناخته می شود. در نتیجه او را به همدان تبعید می كنند. ولی قیام معظم له به ثمر می رسد. مردم دست از ادامه مبارزه برنمی دارند و سرانجام این شهر مذهبی را از لوث این فرقه استعماری صهیونیستی نجات می دهند

   نهضت سال 42:

  جرقه انقلاب اسلامی ایران در سال 1342 هـ.ش زده شد. دشمن امام خمینی (ره) را دستگیر و مدتها او را دور از شهر قم تحت نظر قرار داد. آنها توطئه غیرمذهبی جلوه دادن قیام و اعدام حضرت امام (ره) را در سر می پرورانیدند.

  دراین روزها آیت الله مدنی از استادان نامی حوزه علمیه نجف اشرف به شمار می رفت كه از دستگیری امام اطلاع پیدا كرد و به عمق فاجعه و توطئه دشمنان پی برد. كلاسهای درس و بحث خود را تعطیل كردو به سوگ شهدای نهضت ایران نشست و با ترتیب دادن مجالس متعدد چهره كریه حكومت وقت ایران را در حد توان شناساند و توطئه دشمن را در انحراف اذهان عمومی از اسلامی بودن انقلاب ناكام گذاشت.

  هنگامی كه در سال 1342 حركت عظیم مردم مسلمان ایران به رهبری حضرت امام خمینی در جهت سرنگونی رژیم طاغوت آغاز شد. آیت الله مدنی نخستین كسی بود كه در نجف به ندای «هل من ناصر ینصرنی» امام لبیك گفت و با تعطیل كردن كلاسهای خود در نجف و تشكیل مجالس سخنرانی در جهت افشای چهره پلید رژیم مزدور پهلوی گام برداشت. وی در این زمان در نجف سردمداران جریان دفاع و پشتیبانی از نهضت امام به شمار می آمد و وقایع ایران را برای طلاب بیان می كرد.

  در روزهای سخت در پشتیبانی از امام مخصوصاً پس از سخنرانی مهم و افشاگرانه در رد كاپیتولاسیون توسط امام خمینی (ره) شهید آیت الله مدنی از جمله كسانی بود كه لحظه ای از پشتیبانی رهبر و مراد خود دریغ نكرد.

   

عکس

درباره سایت

 • به وب سایت زیتون نیوز خوش آمدید

آخرین عناوین

عکس

نویسندگان

نظرسنجی

 • عملکرد دولت دکتر حسن روحانی را طی این دوره ریاست جمهوری چگونه ارزیابی می کنید؟

زیتون نیوز

زیتون نیوز اخبار و اطلاعات جالبی را در اختیار کاربران قرار می دهد

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو